vrinden en naazaaten van dien der eeuwige gedachtenis waardigen letterheldt bekomen: vermits men aanmerkelyke diensten van die vrinden, door het meededeelen van eenige schriften, heeft genooten, heeft men tot billyken erkentenis van dankbaarheyt voor die gunst de beyde afbeeldsels plaats gegeven.' Wie precies van de in 1738 bedoelde 'vrinden en naazaaten' de koperen plaat in bezit had, is onbekend. Het is verder mogelijk dat een van de na zaten ook kopieën van beide Hals-pendanten in bezit had, op grond van een vermelding in een inventaris uit 1774."' Samuel van Hoogstraten (1756-1830) Het is de Rotterdamse vroedschap Samuel van Hoogstraten geweest, een kleinzoon van de genoemde Fransois, die een uitvoerige inventaris van portretten in familiebezit opstelde. Hij beschrijft op een onbekend mo ment de portretten per vertrek van een niet nader aangeduid huis. Voor de identificatie van de voorgestelden roept hij de hulp in van zijn zuster Johanna, die hij Nansje noemt. Dit betreft het tweede ongedateerde do cument waarop ik Wolleswinkel kon wijzen. Het stuk moet, zoals Wol- leswinkel opmerkt, opgesteld zijn op een moment dat de hele oudere generatie overleden was, dat wil zeggen in of na 1780, het overlijdensjaar van Samuels moeder Maria Johanna Terwen. De geschilderde portretjes van Frans Hals zijn op deze inventaris nummer 17 en 18 in het 'Cabinetje aan de Noord Oost Zijde'. Samuel van Hoogstraten weet te melden wie de voorgestelden zijn, maar noemt niet de naam van de schilder. Hals' mo nogram tekent hij daarentegen getrouw na. De koperen plaat is waar schijnlijk nummer 5, 'een gedrukte plaat van Petrus Scriverius', aanwe zig in het vertrek met meerdere portretten van de familie Schrijver. Dat vertrek wordt daarom aangeduid als 'Schrijverskamer'. 6°' Alle portret ten zijn genummerd. En op een eveneens ongedateerde lijst in dezelfde hand wordt die nummering gebruikt om de portretten te verdelen over een aantal andere vertrekken en dat wijst op de inrichting van een nieuw huis.61' Op de 'geele Kamer' zijn de als klein aangeduide portretten van 'Pe trus Schriverius' en 'Anna Van der Aar' gedacht, op de 'Boeke kamer', on der andere, de 'gedrukte plaat P: Schriverius'. Samuel van Hoogstraten overlijdt in mei 1830. In de inventaris van de rijke boedel in zijn sterfhuis aan de Wijnkade in Rotterdam zijn geen portretten vermeld.62' De vertrekken worden daarin wel met hun naam HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 86