Ten Geleide De Vereniging tot Verfraaiing van Haarlem, die in 1891 werd opgericht, zou blij geweest zijn met het voorliggende jaarboek. Zij wilde de identi teit van Haarlem benadrukken en bevorderen. En waar komt het karakter van Haarlem als aantrekkelijke historische stad beter tot zijn recht dan in een jaarboek. De dit jaar beschreven onderwerpen hebben mede bijgedra gen aan wat Haarlem nu is. De handwerkslieden die in de 17de en 18de eeuw actief waren leerden hun vak niet alleen op de werkvloer maar beschikten ook over wat wij nu vakliteratuur zouden noemen. Daarin vonden de textielververs kennis over de planten die zij gebruikten voor het maken van verf en de zilver smeden gebruikten de tabellen die zij in de boeken tegen kwamen voor het bepalen van de juiste legering. Janneke Tump heeft onderzocht over welke boeken de kuiper, textielververs en goud- en zilversmeden konden beschikken. In 2013 vierde de rederijkerskamer Trou moet Blijcken haar 510-jarig bestaan. Maar hoe oud is de kamer werkelijk en is zij de oudste kamer? Ben de Vet dook nog eens in de archieven en ontdekte een verkeerd jaartal. Aan Frans Hals werd in 2013 veel aandacht besteed met tentoonstel lingen in het Frans Hals Museum en Teylers Museum. Door de schilder zijn ook de geleerden Scriverius en Schrevelius geportretteerd. Michiel Roscam Abbing beschrijft deze portretten en de gravures die daarnaar gemaakt zijn. Hans Koppen rekent zich niet rijk met zijn Haarlemse obligatie uit 1804. Hij krijgt jaarlijks 2,5% rente, wat neer komt op 29 eurocent. In zijn zoektocht naar de herkomst van deze eeuwigdurende obligatie ontdekt hij ook hoe deze in zijn familie is gekomen. Aan het eind van de 19de eeuw ging het economisch beter met Haar lem. Vrouwen konden weer werk krijgen in de industrie, waardoor het aantal prostituees afnam. Het was niet eenvoudig voor de bordeelhou ders in de stad om het hoofd boven water te houden. Alleen moeder Kee slaagde daarin wel. Hoe zij in die tijd een professioneel familiebedrijf in de prostitutie runde is te lezen in een artikel van Wilma van den Brink. De geschiedenis van de al genoemde 'Vereniging tot Verfraaiing van Haarlem' wordt beschreven door Anja Kroon. Aanvankelijk lag de nadruk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 9