men met de naam 'Hollandisch Hafenlandschaft' en je herkent er Haar lem en het Spaarne in. Dat overkwam de Haarlemmer Johan den Hertog. Hij wist het grote doek te verwerven. Hij beschrijft het stadsgezicht op basis van een zorgvuldige analyse. Alleen de naam van de schilder heeft hij nog niet kunnen ontdekken. Misschien levert deze publicatie de op lossing. In de eerste helft van de achttiende eeuw ontwierp Christian Müller zijn beroemde orgel in de Grote of Sint Bavokerk. Maar het eerste ontwerp van het snij-en beeldhouwerk er om heen werd afgekeurd. Dennis de Kool beschrijft hoe Hendrik van Limborch en Jan Baptist Xavery een nieuw ontwerp voor een wit marmeren beeldwerk onder het orgel maakten, dat van een kenner de kwalificatie 'een prachtig gehakte groep' kreeg. Hoe veel omvattend de restauratie van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart is, blijkt wel uit de vele miljoenen die voor de diverse onderdelen van dit project nodig zijn. Wim Eggenkamp, die als voorzitter van de restauratiecommissie ook de regie voert over de restauratie, loopt na wat er allemaal bij dit grote werk betrokken is. Het werk is thans op de helft, zodat het te verwachten is dat in een van de komende jaarboeken het slot wordt beschreven. Vorig jaar werd voor het eerst een kleine selectie foto's uit het archief van fotopersbureau De Boer getoond. Dit jaar belicht Alexander de Bruin van het Noord-Hollands Archief enkele Haarlemse sporten aan de hand van foto's van De Boer. Martin Busker geeft weer een mooi overzicht van de gerestaureerde en nieuwe gevelstenen in de stad. En verder vindt u in dit jaarboek een arti kel over het verbouwde postkantoor nu Zijlpoort, twee stadsgedichten en uiteraard de kroniek, de bibliografie en de jaarverslagen. Helaas verschijnt in dit jaarboek voor het laatst de kroniek van Haar lem, een rubriek die al begon in het eerste jaarboek van 1929. Dit jaar ver zorgde Inge Crul de kroniek maar voor haar is geen opvolger gevonden. Bijdragen voor het volgende Jaarboek ziet de redactie met belangstel ling tegemoet. Zij moeten uiterlijk 1 december 2015 in bezit zijn van de re dactiesecretaris, p/a Vereniging Haerlem, Postbus 1105,2001 bc Haarlem. P. de Rooij, voorzitter M.L. Pop-Jansen, redactiesecretaris P. Knevel J.J. Temminck N. Vriend B.M.A. de Vries DE REDACTIE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 10