ook de zeilschepen door de tijd heen. Dat maakt het erg lastig om zeil schepen te determineren. Het binnenvaartschip links op de voorgrond heeft wel wat weg van een kaag. Dat is een overnaads gebouwd zeilschip met een vlakke bodem en een enkele mast. Het werd onder meer gebruikt als beurtschip op grote open watervlakten als de Haarlemmermeer, voor het vervoer van passa giers of vracht. Het schip vaart in de richting van Haarlem en komt dus uit het noordelijker gelegen Spaarndam, of van verder weg, Alkmaar bij voorbeeld, of Amsterdam via het IJ. Het vaart naast de Hollandsche vlag ook onder een rode vlag, net zoals destijds de Haarlemse rode vlag met zwaard, vier sterren en het kruis. Het iets verder liggend zeilscheepje bij de noorderboom, lijkt op een Ever. Dit was een vrij smal scheepje van circa 7 meter lang met een spitse voor- en achtersteven. Het scheepje kon ook geroeid worden om bij ongunstige windrichting toch op de plaats van bestemming te komen. Rechts zien we ook een aantal zeilschepen liggen. Het voorste scheepje ziet er uit als een simpele zeilboot met een razeil. Mogelijk is het een Pink, een klein handels- of vissersscheepje dat door zijn formaat en platte bodem gemakkelijk op het strand getrokken kon worden. Deze overnaads gebouwde scheepjes hadden in die tijd een enkele mast die vrij ver naar voren geplaatst was, met daaraan een recht hoekig zeil. Dit zogenaamde razeil werd met een dwarslat (ra) aan de mast gehesen. De overige zichtbare zeilschepen zijn getuigd met een sprietzeil, waarbij het zeil aan een diagonaal geplaatst rondhout wordt gestoken. De spriet wordt vervolgens omhoog geduwd en aan de onderkant van de mast vastgemaakt. We zien van verschillende zeilschepen dat de zeilen te drogen hangen. Later werd het spriettuig vervangen door het gaffeltuig, waarbij een gaffel, een rondhout, vanaf de top van de mast het zeil draagt. De top van de gaffel steekt meestal boven de mast uit, iets wat veel te zien is op de later te dateren schilderij en van de gebroeders Storck. Op de Haarlemse werven werden veel scheepstypen gebouwd.9' De op het schilderij zichtbare zeilschepen zouden zeker in Haarlem gebouwd kunnen zijn of gebouwd kunnen worden. Volgens het onderzoek van Nie- meijer werden in de tweede helft van de zestiende eeuw, de bloeiperiode van de Haarlemse scheepsbouw, vooral koggeschepen, karvelen en evers gebouwd, zowel zeeschepen als binnenvaartschepen. Maar enkele de cennia later was deze Haarlemse scheepsbouwindustrie gereduceerd tot dorpsniveau.10' Diverse factoren speelden een belangrijke rol in deze ach teruitgang van de Haarlemse scheepsbouw. Een belangrijke oorzaak was de behoefte aan woonruimte binnen de stadsmuren. Op de kaart van Wils HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 110