Jan Baptist Xavery en zijn beeldhouwwerk in de Haarlemse Sint Bavokerk Jan Baptist Xavery was een productieve en veelzijdige beeldhouwer. Het beeldhouwwerk onder het orgel van de Haarlemse Sint Bavokerk wordt gerekend tot zijn topstukken. In deze bijdrage gaan we nader in op de beeldhouwer en zijn prestigieuze Haarlemse opdracht. Ook besteden we aandacht aan de schilder Hendrik van Limborch die de beeldengroep ontwierp, de bewaard gebleven terracotta modellen en de receptie van Xavery's hoogreliëf in de loop der tijd. Korte en productieve loopbaan Jan Baptist Xavery (1697-1742) werd in Antwerpen geboren. Hij heeft het beeldhouwersvak geleerd van zijn vader Albertus Xavery en de Antwerp se beeldhouwer Michiel van der Voort. Op jonge leeftijd verhuisde hij naar Den Haag, waar hij trouwde en zes kinderen kreeg.1' In 1742 overleed Xavery na een relatief korte en productieve loopbaan. Zijn weduwe heeft daarna het atelier nog enkele jaren voortgezet. Jan Baptist Xavery wordt gezien als de belangrijkste beeldhouwer die in de eerste helft van de achttiende eeuw in de Noordelijke Nederlanden werkzaam was.2' Hij heeft zich onder meer toegelegd op kabinetsculptu ren, tuinbeelden, kerkmeubilair, grafmonumenten, interieurstukken, geveldecoraties en gebeeldhouwde portretten.3' Het aantal opdrachten van Xavery in kerken was, voor zover dat momenteel bekend is, relatief beperkt. Xavery's werkzaamheden in de Oud-Katholieke schuilkerk in Den Haag zijn redelijk uitvoerig gedocumenteerd.4' Xavery vervaardigde aldaar twee marmeren wijwaterbakken met reliëfs (1728) en een eiken houten kansel (1729) met een beeld van Augustinus onder de kuip. Min der bekend is een preekstoel (1725) van zijn hand in de Joannes de Doper- kerk in Hoofdorp die vermoedelijk uit Poeldijk afkomstig is.5' Daarnaast heeft Xavery enkele reliëfs met religieuze voorstellingen vervaardigd.6' DENNIS DE KOOL 113

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 115