De beerput van Haarlem Archeologie in Haarlem De bewoningsgeschiedenis van Haarlem beslaat een periode van 56 eeu wen. Voor een klein deel van die geschiedenis bestaan er historische en iconografische bronnen. Maar papier en beeld vertellen lang niet alles, zeker niet als het gaat om het leven van alledag. Archeologisch onderzoek reconstrueert en duidt het verleden en levert in nog steeds toenemende mate essentiële aanvullingen op het verhaal van onze stad. De archeolo gische wetenschap doet dat aan de hand van onderzoek naar in de bodem bewaarde sporen en resten van menselijke bewoning vanaf het eerste be gin, en de context waarin zij zich bevinden. De ondergrond van Haarlem herbergt talrijke sporen en vondsten die de ontwikkeling van de menselijke bewoning vanaf de prehistorie tot en met de hedendaagse tijd vertellen. Dit artikel beoogt te laten zien binnen welke kaders dat archeologisch onderzoek de afgelopen decennia heeft plaatsgehad, wat het zoal heeft opgeleverd en wat het nog zou kunnen opleveren. De gebruikte voorbeelden richten zich met name op het onderzoek waarbij informatie aan het licht is gekomen waarover andere bronnen zwijgen. Afhankelijk van welwillendheid Met een stadsarcheoloog en een opgravingsvergunning kon de gemeente vanaf het begin van de jaren '80 van de vorige eeuw zelfstandig archeolo gisch onderzoek uitvoeren. In het begin was het onderzoek veelal afhan kelijk van de welwillendheid van de initiatiefnemers van infrastructu rele projecten om onderzoek toe te staan. Gelukkig boden in het laatste decennium van de vorige eeuw het Europese cultuurverdrag1' en aanslui tend de aanloop naar de nieuwe Wet op de archeologische monumenten zorg2' meer mogelijkheden om onderzoek af te dwingen en werd er veel- 9 ANJA VAN ZALINGE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 11