afgekeurd.40' Het Haarlemse stadsbestuur gaf de voorkeur aan de ont werptekening van het hoogreliëf van Hendrik van Limborch zelf, die vervolgens toestemming kreeg zijn ontwerp te laten uitvoeren door een beeldhouwer van zijn keuze. Van Limborch gaf deze opdracht aan Jan Baptist Xaveiy. De beeldhouwer heeft toen op basis van een opgegeven schets een boetseersel gemaakt.41' Na een inspectie van het model in Xa- very's atelier in Den Haag besloten de burgemeesters op 13 oktober 1738 om de marmeren beeldengroep onder het orgel door Jan Baptist Xavery te laten uitvoeren. Dit was een tegenslag voor Jan van Logteren, die reeds eerder bij dit project met problemen werd geconfronteerd.42' Contractuele bepalingen rondom het 'konststuck' Op 15 november 1738 werd het contract met Xavery getekend.43' In artikel van dit contract werd zeer gedetailleerd beschreven hoe het werk ge maakt moest worden: 'Het voorschreeve konststuck sal bestaan in een Bas-reliëf door den aanneemer nisgewijse te maaken van het beste en witste Statuarie Marmer, waarin sig sullen vertoonen vier Beelden, als namentlijk de Pietas of Godsvrugt, de Poësie, de Musica en Eeuwigheyd, vliegende boven de drie eerstgemelde Beelden, en houdende uytgestrekt een kleed, waar in een inscriptie sal worden gestelt, alle welke Beelden, met derselver bij-werk of Kenteekenen en eygenschappen, sullen moeten worden gemaakt in deselve Ordre, en in deselve gedaante ende Acta, als deselve sijn vertoont in het model reeds van het voorsz. Bas-reliëf gemaakt en geboetseert, uytgesondert sodanige verande ringen als hierna sullen worden geordineert ten beste van het werk, terwijl het onderhanden sal sijn, goet geoordeelt soude mogen wor den, mits dat den aannemer gene sodanige veranderingen buyten dit bestek sal mogen maaken als met overleg en goetvinden dergeenen, die de Heeren Besteeders tot Commissarisen over het voorsz. werk sullen gelieven te stellen'.44' Tot op het niveau van de specifieke beelden werden concrete richtlijnen gegeven. Aan het beeld van de Muziek moest een 'respectueus gelaat ge geven worden als sig in het voorsz. Model vertoont', maar het moest wel 'soo veel meer buygende gemaeckt' worden.45' In het contract werden ook de vereiste maten van het beeldhouwwerk nauwkeurig aangegeven. De 120 HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 122