gaf de sacrale geometrie de doorslag bij het bepalen van de lengte, breed te en hoogte van de kathedraal. Dat de kerk uit architectonisch oogpunt van groot belang is, bleek uit de plaatsing op de rijkslijst van beschermde monumenten op 31 augustus 1976, nog geen vijftig jaar na voltooiing van het kerkgebouw, tot voor kort de wettelijke leeftijdsgrens om als rijksmo nument aangewezen te kunnen worden. Merkwaardigerwijs werden de plebanie, parochiesacristie en doopkapel pas op 22 januari 1991 op deze lijst gezet. Overigens werd tijdens de voorbereidingen voor de restaura tie duidelijk, dat de kerk gemeten in m3 na de Sintjan van Den Bosch de grootste van ons land is. Neemt men de inhoud van de plebanie pasto rie bij een kathedrale kerk) en de ruimten onder het hoogkoor ten behoe ve van het nieuwe Kathedraal Museum mee, dan kan hij zelfs qua inhoud (in mJ) de grootste genoemd worden. Bouwkundige gebreken In de jaren negentig van de vorige eeuw werden de bouwkundige gebre ken van de kerk steeds duidelijker, hoewel de kerk oppervlakkig van een afstand bekeken er redelijk stevig uitzag. Maar toen in 1998 na een orgel concert een rammelend raam niet meer hersteld bleek te kunnen worden, werd des te meer duidelijk, dat de zaak ingrijpend moest worden aange pakt. Niet, dat er al niet het nodige aan de kerk gedaan was. Blijkens de jaarverslagen van de stichting Kathedrale Basiliek Sint Bavo, opgericht in 1971, was er tussen 1971 en de start van de restauratie van de plebanie in 2005 al ruim 1,5 miljoen euro aan onderhoud besteed. Het kathedrale complex is eigendom van de parochie en dus niet van het bisdom. Omdat de last van het gebouw voor de parochie te bezwaar lijk werd, is in 1971 de zojuist genoemde stichting opgericht, waarin alle gremia die bij de kathedraal betrokken zijn, zitting hebben. De stichting heeft de zorg voor de instandhouding van het gebouw en voor alle niet- religieuze activiteiten. De parochie kan zich daarom volledig richten op de zielzorg, de diaconie, de liturgie en de geloofsverkondiging. De stichting ging op zoek naar een architectenbureau, dat deze restau ratie op zich kon nemen en kwam na een selectie en aanbesteding uit op Van Hoogevest Architectenbureau bv te Amersfoort, dat reeds vele ker ken gerestaureerd had en als grootste werk het Rijksmuseum in Amster dam had weten te verwerven. In overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg begon het architectenbureau in 2001 met een inventarisatie van alle bouwkundige HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 140