de plebanie - startte in maart 2006 en werd eind juni 2007 opgeleverd in clusief voorzetramen vóór het gerestaureerde glas-in-lood. Helaas ging aan het einde van deze restauratie het aannemersbedrijf failliet, waar door de finale afwerking nog enige tijd op zich liet wachten. De restauratie van de eigenlijke kerk Helaas lukte het niet in aansluiting op de restauratie van de straalkapel len door te gaan met de restauratie van de kerk zelf, hoewel vele pogin gen daartoe werden ondernomen, met name om het rijksgeld binnen te krijgen. Niet alleen de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumentenzorg (racm), zoals de Rijksdienst voor de Monumenten zorg inmiddels heette, maar ook de minister en de leden van de Tweede Kamercommissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (oc w) werden regelmatig benaderd, maar helaas leverde dat niets op. Steeds voldeed het restauratieplan niet aan de bijzondere voorwaarden, die bij deze sub sidieregelingen werden gesteld (de kerk viel net buiten een beschermd stadsgezicht, het contingent voor Noord-Holland was al vergeven of het bedrag was te hoog). Ook plaatsing op de zogenaamde 'tentative list' voor plaatsing op de Werelderfgoedlijst mislukte, hoewel bij deze aanvraag naar voren kwam, dat de kathedraal behoort tot de top-5 van de kerkge bouwen, die tussen 1850 en 1950 op de aardbol zijn neergezet. De andere vier zijn: de Sacré Coeur in Parijs, de Sagrada Familia in Barcelona, de Westminster Cathedral in London en de Koekelbergbasiliek in Brussel. Ondertussen werd de toestand van het gebouw en met name van de glas-in-loodramen er niet beter op. Gevreesd werd dat de glas-in-loodra- men in het zuidertransept naar beneden zouden vallen, omdat het lood het glas niet meer kon dragen. De angst daarvoor werd groter, omdat in middels één van de twee ramen op het pleintje tussen de plebanie en de bisschoppelijke sacristie 's nachts met donderend geraas naar beneden was komen vallen. Voor de zekerheid werd een hoogwerker besteld. In no vember 2007 werd daarmee een aantal ramen van de kerk geïnspecteerd en werd bekeken, of noodmaatregelen noodzakelijk waren. Gelukkig ble ken de grote ramen van het zuidertransept nog redelijk goed te zijn, maar dat gold niet voor de bovenramen aan de zuidzijde van het schip en voor de bovenramen aan de westzijde van het noordertransept. Dit alles betekende niet, dat de planvoorbereiding voor de restauratie van de kerk stil kwam te liggen. Vooral werd gewerkt aan een beter inzicht in de toekomst van het kerkgebouw en aan het aanvragen van de noodza kelijke vergunningen. HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 148