De nota 'De toekomst van de Haarlemse kathedraal in relatie met de komende restauratie' De ontwikkelingen rond de restauratie van de plebanie maakte het wen selijk dat alle bij de kathedraal betrokkenen gremia zich zouden kun nen vinden in het toekomstig gebruik van de kathedraal en de plebanie. Daartoe werd een nota opgesteld, die uiteindelijk in de bisschopsraad in maart 2007 tot een aantal besluiten leidde. Voor het restauratieproces waren de belangrijkste besluiten, dat de kerk naast haar functie als ka thedrale en parochiekerk zich zou ontwikkelen tot een kerkelijk complex met culturele uitstraling en dat de stichting Kathedrale Basiliek Sint Bavo werd gemachtigd om de restauratie van de hele kerk, tot aan de gunning aan een aannemer voor te bereiden. De stichting kon dus subsidies en vergunningen aanvragen en kon een inschrijving organiseren voor aan nemers die het restauratiewerk wilden uitvoeren. Monumentenvergunning Op 1 juni 2007 diende de stichting bij de gemeente een aanvraag in voor een monumentenvergunning voor het restaureren van de gehele kerk. Tijdens de behandeling hiervan kwamen verschillen van mening over de aanpak van de restauratie naar voren tussen enerzijds de opdrachtgever, de stichting Kathedrale Basiliek Sint Bavo, en anderzijds de racm en de Haarlemse commissie Welstand en Monumenten. De discussie spitste zich bij deze vergunningsaanvraag toe op de volgende twee punten: de wenselijkheid van het aanbrengen van beschermende voorzetbegla- zing het al dan niet vervangen van de zinken roevendaken en de zinken glijgo- ten door koper De meningsverschillen waren voornamelijk terug te voeren op het feit dat de opdrachtgever (de stichting) een zo degelijk mogelijke restauratie wilde, waardoor men in de komende vijftig jaar bij normaal onderhoud niet meer ingrijpend zou hoeven te restaureren. De voorzetramen waren gewenst om verval van het lood in de glas-in-loodramen tegen te gaan en ter bescherming van het gebrandschilderde glas. Wat betreft het tweede punt: lood gaat niet langer dan 70 jaar mee, zink aanzienlijk korter (in de kustgebieden niet meer dan 10 a 20 jaar). De belangrijkste oorzaak voor deze restauratie zijn nu juist de lekkages. Vandaar dat voorgesteld is ko per toe te passen, temeer daar dit op plaatsen gebeurt, die vanaf de be gane grond niet zichtbaar zijn. De commissie Welstand en Monumenten wenste daarentegen zoveel WIM EGGENKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 149