mogelijk vast te houden aan de oorspronkelijk gebruikte materialen. Van daar haar voorkeur voor zink in plaats van koper. Wat betreft de voorzet- beglazing achtte zij dit niet gewenst, omdat dit het beeld van de vensters teveel zou aantasten. Samen met de racm stelde de commissie voor al leen voorzetramen toe te passen bij ramen, waar het tegen vandalisme nodig was. Het college van Burgemeester en Wethouders volgde het advies van de commissie en gaf onder deze voorwaarden in september 2007 de ver gunning af. Na protesten van de stichting, kreeg zij gelijk wat betreft het gebruik van koper (dat mocht dus), maar niet wat betreft de voorzetra men (dat mocht dus niet). Omdat de voorzetbeglazing voor de instand houding van de kerk op lange termijn van essentieel belang was, ging de stichting in beroep tegen het besluit van de gemeente bij de Haarlemse rechtbank. Daarbij werd ook aangevoerd dat bij de restauraties in de afge lopen decennia nagenoeg alle grote stadskerken van Nederland van voor zetbeglazing waren voorzien. Met name werd gerefereerd aan de Oude Kerk in Amsterdam en aan de twee meest recente restauraties van monu mentale kerken, te weten de Pieterskerk in Leiden en de Sint Vituskerk in Hilversum. De rechtbank verklaarde op 11 februari 2009 het beroep gegrond, niet op inhoudelijke, maar op formele gronden: in feite was de kwestie van de voorzetramen nog steeds niet opgelost. De lekkende goot - de naden waren soms met bitumen tevergeefs gedicht. rechts: Goot met nieuw koper. 148 HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 150