Het CDA-amendement bij de Voorjaarsnota 2008; aanbesteding Het jarenlang lobbyen ook bij Tweede-Kamerleden kreeg plotsklaps suc ces. Vlak vóór de zomervakantie van 2008 werd bij de behandeling van de voorjaarsnota een amendement van het cda aangenomen, waarin vijftig miljoen euro werd uitgetrokken voor het restaureren van een groot aantal met name genoemde monumenten. Dat waren vooral kerken. De kathe draal stond als eerste op de lijst, waarvoor 3 miljoen rijkssubsidie werd uitgetrokken. Als de stichting er in slaagde om de noodzakelijke dertig procent uit andere bronnen te verwerven, dan kon voor iets minder dan 4,3 miljoen euro werk worden uitgevoerd. Daarmee werd het perspectief geboden om de grote klus daadwerkelijk aan te pakken. Dit besluit bracht een uitzonderlijke situatie met zich mee. Normaal wordt eerst een plan gemaakt en berekend, waarna op basis daarvan subsidie wordt vastge steld. Nu was het subsidiebedrag bekend, maar nog niet, aan welk onder deel dat zou moeten worden besteed. Duidelijk was ook dat, hoewel het om aanzienlijke bedragen ging, hiermee nog lang niet de hele kathedraal kon worden aangepakt. Bedacht moest worden, hoe het bedrag zo effec tief mogelijk in te zetten. Er werd besloten om de kerk in een aantal min of meer afgeronde eenheden in te delen en wel zodanig, dat elk onderdeel zoveel mogelijk kon worden gerestaureerd zonder andere onderdelen te schaden. Tevens was van belang, dat in de niet-onderhanden zijnde delen de kerkdiensten konden doorgaan. Uiteindelijk werden de volgende de len onderscheiden: 1. hoogkoor bovengronds 2. hoogkoor ondergronds 3. transepten en koepel 4. sacristieën en doopkapel 5. middenschip 6. westfront inclusief de twee torens Op 26 maart 2010 vond de aanbesteding plaats. De laagste inschrijver was aannemersbedrijf Schakel en Schrale bv uit Amsterdam. Er moest na maart 2010 nog het nodige gebeuren voordat de restauratie van start kon gaan. Enorm veel tijd en energie moest gestoken worden in bijvoorbeeld het aanvragen van vergunningen, het verwerven van een formele subsi diebeschikking, het bijeenbrengen van geld voor 'de eigen bijdrage' van 1,3 miljoen euro (dat lukte onder andere door een grote subsidie van de provincie Noord-Holland) en het vaststellen van de subsidiabele kosten. En nog veel meer. Opnieuw speelde de kwestie van de voorzetramen een rol bij de diverse adviezen en besluiten. WIM EGGENKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 151