Op 23 september 2010 werd, na een machtiging van het bisdom, de op dracht aan de aannemer verleend voor het restaureren van de koepel en de transepten. De formele startdatum voor de bouw werd 26 september 2010. Eén dag later kwam de subsidiebeschikking af. Deze data waren van groot belang en bezorgden menig lid van de stichting slapeloze nachten. De aannemer mocht zijn prijs namelijk tot een halfjaar na de gunning niet verhogen. Als de opdracht niet voor de fatale datum van 26 septem ber was verleend, had dit grote financiële consequenties kunnen hebben. De machtiging van het bisdom voorkwam dit doemscenario. Het officiële startsein werd gegeven op 24 november 2010 om 16.00 uur door de heer mr. Sybrand Haersma Buma, fractievoorzitter van de cda- fractie in de Tweede Kamer, omdat mede door zijn toedoen in de Tweede Kamer de drie miljoen euro beschikbaar werd gesteld voor de restauratie van de kathedraal. De restauratie van de koepel, transepten, sacristieën en doopkapel Midden in de kerk werd binnen en buiten begonnen met de bouw van een enorme steiger. De koepel is inclusief kruis immers 64 meter hoog. Voor de steigers werd een speciale stalen hulpconstructie ontworpen en gebouwd. Binnen in de kerk werd op twintig meter hoogte een werkvloer aangebracht en in de koepel daarboven nog eens twee. De ruimte rond om het altaar onder de koepel kon vrij worden gehouden en op de begane grond werden gangen door de steigers in de transepten gemaakt, waar door van en naar het hoogkoor gelopen kon worden. Bijna een half jaar was nodig om de steigers geheel verantwoord te kunnen opzetten. Inspectie Zodra de steigers dat toelieten, werd de toestand van het bouwwerk ge- inspecteerd om te kijken of deze overeenkwam met de inschattingen, die bij het opstellen van het bestek en de daarbij behorende begroting waren gemaakt. Uiteraard traden bij diverse onderdelen verschillen op maar de grote vraag is altijd, of er essentiële dingen over het hoofd zijn gezien, en of zaken te licht of te zwaar zijn ingeschat. Het eerst werden de daken ge ïnspecteerd, ook om na te gaan of het dak nog sterk genoeg was om de steiger daarover door te trekken. De inspectie leverde op dat blijkbaar tij dens onweer een keer de bliksem was ingeslagen in de schoorsteen bij het zuidertransept. De top van de schoorsteen is toen blijkbaar afgebroken HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 152