stander hiervan. Daarmee kon immers de door de architect beoogde kleurrijke uitmonstering van de kathedraal worden teruggebracht. Een snelle besluitvorming was evenwel gewenst, wilden de schilderingen nog aangebracht kunnen worden met gebruikmaking van de huidige steigers. Besloten werd daartoe over te gaan en te proberen bij de verschillende fondsen hiervoor geld bij elkaar te krijgen. Dat laatste lukte, niet in het minst dankzij een belangrijke bijdrage van het Prins Bernhard Cultuur fonds. Beschilderingen van het interieur Hiervoor is reeds vermeld dat bij nader onderzoek bleek dat de oostelijke muren van de transepten blauw gevoegd waren, net als de muren van de doopkapel. Deze voegen waren in de loop der jaren verkleurd naar een licht grijsblauwe kleur, die nauwelijks meer zichtbaar was. Onderzoek wees uit dat de voegen van de muren van de transepten, grenzend aan het middenschip, ongeverfd waren, hoewel in het bestek van Cuypers stond dat ook deze voegen blauw geverfd hadden moeten worden. Ook dit wilde de opdrachtgever graag teruggebracht zien. Tijdens het steeds weer zoeken naar originele tekeningen kwam ook de tekening uit 1906 tevoorschijn, waarop de architect de band in de koepel had voorzien van de tekst 'Sanctus, sanctus, sanctus, Dominus Deus Sa- baoth. Pleni sunt Caeli et terra majestatis gloriae tuae', een strofe uit het Te Deum. Het bleek dat hij de tekst van het Te Deum in de band, die in de gehele kerk onder de bovenste vensters was aangebracht, had willen aan brengen en gaf op tekening voor de transepten aan, waar welke tekst uit het Te Deum zou moeten komen. De vraag was of deze tekst nu na ruim honderd jaar alsnog aange bracht zou moeten worden. Op het allerlaatste moment, dus vlak voordat de steigers werden afgebroken, werd besloten daartoe over te gaan, te meer daar de tekst nog altijd uit religieus oogpunt van betekenis is. Dat lukte niet meer bij de band van de transepten, al kon die nog wel rood ge schilderd worden, zoals de architect destijds had aangegeven. De afbraak van de steigers was al in volle gang. Doopkapel De doopkapel had oorspronkelijk in het dak een lichtstrook, waardoor licht door de gewelfring viel in het daaronder staande doopvont, waar mee het neerdalen van de Heilige Geest werd verzinnebeeld. Vermoedelijk vanwege lekkages heeft men deze strook in latere tijd dichtgetimmerd en HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 160