omdat niet alleen geen rijkssubsidie voor dit instrument werd gegeven, maar ook, omdat een groot aantal fondsen dan niet meedoet. Gelukkig bleken deJ.C. Ruigrokstichting, de stichting Zabawas, het Prins Bernhard Cultuurfonds, de Kattendijke/Druckerstichting, de stichting Fondsen Blommert en Dreeger, het Sint Jacobs Godshuis en de schenker zelf wel daartoe bereid. Tijdens de restauratie van dit instrument kon gebruik gemaakt worden van het Verschuerenorgel uit de kapel van het verzor gingshuis Overbos, dat dankzij de stichting Sint Jacob te Haarlem aan de kathedraal in bruikleen was gegeven. Zuidwestelijke transepttoren Pas in 1923 kreeg de kathedraal twee luidklokken, die in deze toren wer den gehangen. Deze waren van bescheiden afmetingen, omdat zij niet breder konden zijn dan de ruimte, die daartoe binnen de zich daaron der bevindende slakkentrap was opengelaten. Die trap, die dus niet om een spil is gebouwd, maar vanuit de omliggende muren, heeft een zeer bijzondere vorm, die moeilijk te metselen is en die - voor zover nu be kend - na de middeleeuwen alleen nog in de Sagrada Familia en in de Nieuwe Bavo is aangebracht. In 1943 werden deze klokken door de Duit sers geroofd. Pas in 1952 werd de huidige Angelusklok daarin gehangen. Een tweede klok kwam niet terug. Iedereen was zelfs vergeten, dat daar een tweede klok gehangen had. Maar de klokkenstoel, die hoog nodig vervangen moest worden - hij was doorgeroest en op het laatst was het zelfs te gevaarlijk om die ene klok nog te luiden - gaf duidelijk aan, dat er twee klokken waren geweest. Nu was weer de vraag of geprobeerd zou worden daar weer twee klokken te krijgen. Ook deze vraag werd positief beantwoord. Daarbij moest natuurlijk bepaald worden, welk toon de klok diende te hebben, omdat hij moest passen in het gelui van de zes an dere klokken, die de kathedraal rijk is. De kenners meldden dat de toon b 1 moest zijn. Vervolgens is gekeken, of er niet een klok van deze toon te vinden zou zijn uit torens van te sluiten kerken. En dat bleek het geval. De tweede klok komt uit de kerk van Macharen, een dorp ten noorden van Oss. Hij werd tijdens de verjaardagsviering van de plebaan op 7 december 2012 voor het eerst door hemzelf geluid door aan het betreffende touw te trekken. Op zijn uitdrukkelijk verzoek kan deze klok alleen met de hand geluid worden, een jeugdherinnering aan zijn Blaricumse tijd, waar hij op zondagochtend op dezelfde wijze de klok van de Hervormde Gemeente luidde. HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 168