Hoogkoor ondergronds (Kathedraal Museum) Hoewel het al tijdens de bouw van de kathedraal in de bedoeling lag een crypte onder het hoogkoor aan te brengen voor de overleden bisschop pen, gebeurde dat pas in 1927. De crypte heeft echter nooit als zodanig gefunctioneerd, omdat geen toestemming werd verleend de lichamen van de Haarlemse bisschoppen hier naar toe over te brengen vanuit de bisschoppelijke grafkelder in de kerk van Overveen. Dit maakte het mo gelijk dat de crypte in de jaren i966-'67 in gebruik werd genomen als kleedruimte annex gezelligheidsruimte ten behoeve van de zangkoren. Men kan daar overigens nauwelijks staan. Meer naar het westen toe was in die jaren al een ontmoetingsruimte voor meer algemeen gebruik in gericht, de zgn. Bavokelder. In die ruimte kon men wel behoorlijk staan. De ruimte was niet vanuit de kerk bereikbaar, maar wel via een al in 1927 aangebrachte toegang aan de noordzijde van het koor vlakbij het noor dertransept. Bij de ingang waren toiletten aangebracht en via een gang kwam men in de eigenlijke Bavokelder. Bij de inventarisatie van de bouw kundige gebreken bleek dat de vloer van deze ruimte lek was. Vandaar dat het daar altijd zo muf rook. Om dit euvel goed te kunnen bestrijden, was de aanleg van een betonvloer nodig, een behoorlijk kostbare opera tie. Dit alles leidde er uiteindelijk toe, dat besloten werd onder het gehele hoogkoor betere ruimten voor het zangkoor te creëren en een veel betere ruimte voor de schatkamer inclusief een depot. De niet-museumruimten zouden geschikt moeten zijn voor multifunctioneel gebruik, dus ook voor gespreksgroepen en voor gezellige activiteiten. Daartoe werd een plan ontwikkeld dat aan al deze eisen/wensen tegemoet kwam. Daarvoor werd een omgevingsvergunning verleend op 15 november 2010. Uiteraard was dit zeer prijzig, terwijl hiervoor geen enkele monumentensubsidie te verwachten was. Dat betekende, dat er wederom de nodige subsidieaan vragen de deur uit moesten om dit bedrag bij elkaar te krijgen. Het noodzakelijk uitdiepen van alle ruimten onder het hoogkoor in clusief de ruimte onder de kooromgang en de straalkapellen, alsmede het aanbrengen van de noodzakelijke betonnen bak, met andere woorden het casco voor al deze ruimten, werd geraamd op 1,5 miljoen euro. Gelet op het enorme aanbestedingsvoordeel was het zaak ook dit onderdeel vóór 26 maart 2011 gegund te hebben. Hier speelde iets vergelijkbaars als bij de gunning van de restauratie van de transepten en de koepel: de aannemer kon in dit geval na de gunning niet een half maar één jaar lang zijn prijs niet verhogen. De zaak moest dus op 26 maart 2011, precies één jaar na de WIM EGGENKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 169