ruimte betreft, opengesteld kan worden vóór het begin van het toeristen seizoen 2015. De multifunctionele ruimten voor de koren werden in december 2012 opgeleverd. Feestelijk werd deze restauratiefase afgesloten tijdens het concert, dat het St. Johns College Choir uit Cambridge (uk) op 20 decem ber 2012 gaf tezamen met de Bavo Cantorij in de kathedraal, die toen weer even zonder schotten in zijn geheel te zien en te beleven was. Vervolg Wederom dreigde de restauratie na deze fase stil te komen liggen van wege het ontbreken van rijkssubsidie. En dus begon het lobbyen weer. Zo werd op 9 januari 2012 een brief naar de staatssecretaris en de leden van de Tweede-Kamercommissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (ocw) gestuurd met de oproep die dreigende stagnatie te helpen voor komen met het beschikbaar stellen van ongeveer 3 miljoen euro medio 2012. Daarmee zou het hoogkoor van de kerk aangepakt kunnen worden, dat van de nog te restaureren gedeelten er het slechtst aan toe was. Bere kend werd, dat als de restauratie al dan niet tijdelijk gestopt zou worden, het hele proces - nog los van het ondertussen verder gaand verval - ten minste 300.000 en wellicht zelfs 800.000 euro hoger zou uitvallen. Op 5 maart daaropvolgend antwoordde staatssecretaris Halbe Zijlstra, dat hij geen gelden beschikbaar kon stellen voor de restauratie van de Sint Bavo. Hij meldde verder, dat hij in overleg was met de provincies over de decen tralisatie van de restauratiesubsidies en dat het de bedoeling was, dat de provincies die subsidies zouden gaan verdelen. Daarbij is afgesproken - zo schreef hij - dat 'de partijen gezamenlijk bezien, welke aanpak (meer jarig) ten aanzien van een beperkt aantal grote restauratieopgaven het meest geschikt is.' En deze laatste zinsnede bleek van grote betekenis. Dat overleg leverde namelijk op dat de staatssecretaris nog de subsidie zou verzorgen voor de allergrootste restauratie-opgaven, die er op dat moment lagen en daar hoorde de kathedraal bij. Op 6 september 2012 kwam hij dit heugelijke nieuws persoonlijk brengen. Op de tijdelijke vloer onder de gewelven van de transepten vond de bijeenkomst plaats, waar hij niet alleen geld voor de kathedraal bekend maakte, maar ook voor vier andere kerken alsmede voor kasteel de Haar. Daarmee werd de basis gelegd voor de continuïteit van de restauratie van de gehele kathedraal. De betreffende subsidieregeling verscheen op 7 november 2012 in de WIM EGGENKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 171