zich onvoldoende gehoord en/of overvleugeld en vroeg zich af, of de tot dan toe genomen beslissingen wel zorgvuldig genoeg genomen waren en of zij wel in overeenstemming zouden zijn met de restauratie-uitgangs punten van de Rijksdienst. De gemeente - en met name de Adviescom missie Ruimtelijke Kwaliteit - nam de verf- en kleurdeskundige prof. dr. Anne van Grevenstein - tot aan haar pensionering jarenlang de directeur van de stichting Restauratie Atelier Limburg - in de arm om van haar te horen of hier wel naar behoren werd gewerkt. Zij bezocht daartoe de ka thedraal op 22 augustus 2012 en bracht snel daarna een rapport uit over haar bevindingen, dat overigens in lijn lag van de eerder door Judith Bo- han uitgevoerde onderzoeken en aanbevelingen. Nader overleg volgde. Voor een belangrijk deel is de kritiek en irritatie terug te voeren op de gevolgde organisatie en werkwijze bij de restauratie. Waarschijnlijk ten gevolge van bezuinigingen had zowel de gemeente als de Rijksdienst elk maar één vertegenwoordiger in de bouw- en directievergadering, die zelf niet alle vereiste deskundigheid in huis hadden en die dus steeds moesten terugkoppelen naar hun collega's. Zo zaten de deskundigen op het gebied van de kleuren niet aan tafel en ook een architectuurhistoricus ontbrak. Terugkoppelen neemt altijd veel tijd in beslag. En het is altijd maar de vraag, of degene naar wie teruggekoppeld wordt, op dat moment de tijd heeft zich in het probleem te verdiepen en daar een standpunt over in te nemen. Ondertussen gingen de ontwikkelingen op de steiger gewoon ver der. Een vergelijkbare situatie deed zich destijds voor bij de plebanie. Ook daar konden de (kleur)specialisten de voortgang van allerlei ontdekkin gen en het snel moeten nemen van beslissingen, gebaseerd op soms ter plaatse uitgevoerd en bediscussieerd onderzoek, niet bijhouden. Ter ondervanging daarvan werd besloten om naast de bouw- en direc tievergadering een klankbordgroep in het leven te roepen voor zaken, die betrekking hadden op de afwerking van het gebouw, zowel voor het inte rieur als voor het exterieur. Daarin zouden naast de bouwkundig consu lent van de Rijksdienst ook de kleurenspecialist zitting nemen en namens de gemeente naast de inspecteur handhaving ook een architectuurhisto ricus. Verder zaten uiteraard de architect, de opdrachtgever, het bisdom, de plebaan en de vertegenwoordiger van de eigen commissie Schatkamer en Kunstzaken in deze klankbordgroep. Daarnaast werd op verzoek van de Rijksdienst mevr. dr. Bernadette van Hellenberg Hubar ingeschakeld als adviseur, met name op het gebied van symboliek en iconografie, om te komen tot een beter gefundeerde waardestelling van de verschillende onderdelen en - daarmee samenhangend - tot de juiste besluiten. WIM EGGENKAMP 171

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 173