'Die balkons zijn een uitgesproken gebaar, ze springen eruit', zegt Ineke Hans, 'maar dat mag ook wel. Het gaat hier om de entree van je stad. Het is een vrij kolossaal en sober gebouw, dat kan een dergelijk hekwerk wel hebben. Ik vind het een heel mooi gebaar, zo'n golvend bladmotief langs de gevel.' Volgens Hans vervullen de bladeren nog een andere rol. 'Het is ook heel praktisch voor de bewoners van deze drukke straat. Het geeft ze meer privacy, door die bladeren kunnen ze redelijk beschut op hun balkon zitten en hebben ze minder last van doorkijk. Vanwege de pri vacy zie je dat bewoners vaak allerlei matjes en windschermen door een balkon vlechten. Dat is hier niet nodig' voorziet Hans, 'het beschut tegen inkijk vanaf straat. Elke bewoner heeft ook een uniek balkon, geen een hek is hetzelfde.' Op Twitter wordt al de vergelijking getrokken met fietsenrekken, aan gezien het helcwerk iets wegheeft van de grijze gekromde fietsenklem. Die gelijkenis was zeker niet de bedoeling. Hans zegt: 'Ik kan me voorstel len dat sommige mensen de balkons niet fraai vinden. Je kunt het overda dig noemen, maar het gebouw kan het hebben.' Zeker van een hele grote afstand. Dat vond ook de Haarlemse Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit die haar goedkeuring verleende aan het ontwerp. Gedempte Oude gracht 138 - Geveljaarsteen 1564 Gedempte Oude Gracht 138 bestond aan het begin van de negentiende eeuw nog uit drie panden, de nrs. 138-140 en 142. In het boek De Haar lemse Oude Gracht van de Historische Werkgroep Haarlem wordt vermeld dat Johannes Noppen in 1564 op nummer 138 een brouwerij voor bier en bierazijn begon. Zo'n driehonderd jaar zou dit bedrijf hier gevestigd blij ven. De nummers 138-140 werden in 1903 gedeeltelijk gesloopt en als één gebouw herbouwd voor een azijnmakerij en een mineraalwaterfabriek. De linkerzijde kreeg een torenachtige uitbouw. Kort daarna volgde de herbouw van nummer 142 voor de boek- en handelsdrukkerij van de fir ma Ruijgrok en Co. Beide gebouwen werden ontworpen door architect P. A. Timmers uit Amsterdam. Vanaf 1913 had de firma Ruijgrok beide pan den in gebruik. Uiteindelijk is weinig van de oorspronkelijke gevels be waard gebleven, maar nog altijd voldoende om de oude gevelindeling te herkennen. Toen de firma naar de Waarderpolder ging werd het complex aan de gemeente Haarlem overgedragen. Eind november 2014 zou het gebouw opnieuw geverfd worden. Dit HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 194