gepaste gerilde verblendsteen. Deze stenen kregen dit uiterlijk door de natgemaakte vormelingen met een rubberen rol te bewerken waardoor er kleirillen ontstaan. Als je goed kijkt kun je ook zien dat er nepvoegen in de stenen zijn gemaakt. De gevel werd bruin rood geverfd, de kozijnen licht groen en de spekranden en ontlastingsbogen boven de ramen wer den okerkleurig. Er kwam nu een goed sprekend gebouw te staan. Ook de kroonlijst en de gootklossen die eruit zien als varkentjes werden opnieuw geverfd. Al valt het niet zo gauw op, toch zijn de gootklossen links en rechts van het torentj e in het midden van de gevel verschillend. Voor de gevelsteen werd Myrthe Smith gevraagd. Zij begon met een kleuronderzoek en probeerde daarna de millimeters dikke verflagen van de gevelsteen te verwijderen. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan want het jaargetij (december, vochtig, koud) is eigenlijk niet zo gunstig voor dit fijne werk. Maar het is gelukt. Bij het schilderen van de steen zijn er wat aanpassingen aangebracht in de uitvoering van de letters. Er zaten namelijk zoveel kleine streepjes aan de Latijnse letters vast dat er pro blemen bij de uitvoering waren en uiteraard moest de tekst wel correct blijven. Het resultaat van de gevelsteen is nu duidelijk zichtbaar vanaf de straat en zal door niemand meer over het hoofd worden gezien. Kleine Houtstraat 68 hoek Gedempte Oude Gracht - Gevelreclame Theebus Het winkelwoonhuis op hoek Kleine Houtstraat - Gedempte Oude Gracht is gebouwd in de Amsterdamse School stijl in 1925 met een af geschuinde hoek en balkons met bakstenen borstweringen, die met een vloeiende boogvorm aansluiten op beide gevels. De architect was tevens de aannemer, de N.V. Gebr. A.M. D.P. Joustra's Aannemersbedrijf en Handelmaatschappij. Op 23 juli 1926 werd hier de winkel onder de naam de 'Theebus' geopend. In 1949 betrokken de ouders van Hans Huikeshoven met hun gezin het pand en openden zij er een Spar-winkel. Bij de opening was er een rijm- wedstrijd waarvan nog een paar rijmpjes bewaard zijn gebleven; In De Theebus moetje wezen, In De Theebus moetje zijn, Daar vindje al gauwbewezen Hoe prima de artikelen er zijn. MARTIN BUSKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 197