men zoal at. Zoals ook de resten die in de uitwerpselen bewaard zijn ge bleven, zoals zaden en pitten, dat kunnen laten zien. Buiten de beerput Door de aandacht vooral te richten op beerputten werden de bewonings- vraagstukken in deze periode hoofdzakelijk beantwoord door de beerput- inhoud en lag de focus in mindere mate op andere structuren in de bin nenstad en op de gebieden daarbuiten. En doordat de prioriteit daarbij vooral bij het opgraven lag, raakte de uitwerking en de synthese van de opgegraven sporen en vondsten achterop. Hoewel alle vondstmateriaal en veldgegevens zijn verwerkt en geregis treerd, is zeventig procent ervan nog niet uitgewerkt, waardoor het moei lijk is om synthetiserend onderzoek te doen. De dertig procent die wel is uitgewerkt betreft voornamelijk beerputcontexten, pottenbakkersafval en prehistorische resten op de strandwallen. Die uitwerking heeft op perceelniveau veel informatie opgeleverd. Maar het werpt uiteraard ook nieuwe vragen op en toont duidelijk de kennishiaten. De combinatie van alle beerputmateriaal, het gehele afvalpatroon, moet nog worden onderzocht. Wat zit er precies in elke beerput, welke zijn leeg, wat ontbreekt er en wat is de relatie tot de bebouwing en de ruimtelijke context? En zo heeft het prehistorisch materiaal de verschil lende locaties van agrarische activiteiten aangetoond, maar nog weinig materiële cultuur en geen directe sporen van een nederzetting, zoals een huisplattegrond. Het pottenbakkersafval toont de diverse locaties in de stad waar deze industrie in de loop der eeuwen was gevestigd en hoe rijk en gevarieerd de productie was. Maar de typologie is nog niet ingepast in het Deventersysteem11', niet gerelateerd aan regionale types en vergele ken met steden elders in het land. Daardoor hebben we nog niet kunnen bepalen of er sprake is van een specifiek lokaal type aardewerk. Voor 'diepere' kennis over de bewoningsgeschiedenis van onze stad is het dus van belang om ook het overige archeologische materiaal uit te werken. Vervolgens kunnen we ook meer synthetiserend onderzoek doen. De ambitie is om de komende jaren dit onderzoek te initiëren, in samen werking met amateurarcheologen en wetenschappelijke instellingen. Een voorbeeld hiervan is het onderzoek dat recentelijk is uitgevoerd door arbeidsdeskundige (en vrijwilliger bij Bureau Archeologie) R. Huiskamp. Dit onderzoek combineert bestudering van pottenbakkersafval met ar chiefonderzoek en aardewerkexperimenten om tot een reconstructie te ANJA VAN ZALINGE 17

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 19