Prins Bernardlaan 139-193 - Gevelkunst in het Huis van Hendrik Het Huis van Hendrik is ontworpen door de architecten Merijn de Jong en Jan Klomp van het bureau Heren 5 uit Amsterdam samen met de kun stenaar Boris Tellegen. Het staat op de hoek van de Prins Bemhardlaan en de Berlagelaan en is een nieuwbouwcomplex van woningcorporatie Ymere. Het woningbouwcomplex vormt nu de entree van de wijk. Hier stonden 81 kleine tweekamerwoningen; nu staan er 106 ruime huur- en koopappartementen aan een binnentuin naar een ontwerp van het Buro Mien Ruys. Vanaf de straatzijde zie je geen tuin omdat deze verscholen ligt achter de gevels. De naam Huis van Hendrik is een knipoog naar de beroemde architect Hendrik Petrus Berlage. Een van de kenmerkende eigenschappen van Berlages werk is, dat zijn ontwerpen zijn gebaseerd op het idee van sa mensmelting van kunsten. Ook Huis van Hendrik is op deze gedachte ge stoeld. Een gemetseld kunstwerk langs zeven verdiepingen van Boris Tellegen siert de gevel. De architecten en de kunstenaar lieten zich inspireren door de architectuur uit de omgeving. Aan de overkant van de weg is de gevel van de voormalige lts versierd met de bakstenensculptuur van Levinus Tollenaar. Dit stamt uit de periode van de wederopbouw. Ook toen was het gebruikelijk om kunst op een dergelijke manier in een gebouw te ver werken. Voor het kunstwerk van Boris Tellegen zijn dezelfde bakstenen ge bruikt als in de gevel van het gebouw. Tellegen paste de stenen op een an dere manier toe en maakte er grote kleurvlakken van. De schuine lijnen in het metselwerk verwijzen naar het achterliggende trappenhuis. Gebouw en kunstwerk vormen zo één geheel. De linker- en rechterkant van de en tree lijken als twee schotten in elkaar te schuiven. De architectuur is hier veranderd in een grafisch spel van vlakken en lijnen. Ook de zigzaggevels van de nieuwbouw vallen op. Door de knikken in de gevel wordt het grote gebouw opgedeeld in kleinere delen waardoor het beter past in de omge ving. Op 26 juni werd het gebouw in gebruik genomen. Het Huis van Hen drik deed ook mee met de Stadsprijsvraag voor monumentenzorg, ar chitectuur en stedenbouw, de Lieven de Key Penning 2014. Hierbij won het gebouw zowel de vakjury prijs als de publieksprijs. De jury schreef in haar rapport: 'Het is een toonbeeld van een integrale aanpak en van moderne stadsvernieuwing, stedenbouw, architectuur, beeldende kunst, 202 HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 204