komen van de arbeidsverhoudingen en de productie in (Haarlemse) laat middeleeuwse pottenbakkerijen. Een soortgelijke studie verricht hij nu naar vollersbedrij ven in de periode 1300-1500. Een tweede voorbeeld is het onderzoek van dr. R. van Oosten, die beer putcontexten uit Haarlem, den Bosch en Deventer onderzoekt.12' Zij heeft onder andere als stelling dat de toenemende hoeveelheid beerputten wijst op afnemende binding van de bewoners met het agrarisch bedrijf. Een interessant gegeven voor de vraagstellingen die betrekking hebben op de bewoningsgeschiedenis van Haarlem. Maar ook de aanpak van dit onderzoek, waarin het materiaal van verschillende steden wordt vergele ken, biedt een meerwaarde voor het beerputtenonderzoek in onze stad. Eindelijk verankerd in het ruimtelijke ordeningsproces Nadat het rijksbeleid vanaf de millenniumwisseling meer mogelijkhe den bood om uitvoering van archeologisch (voor)onderzoek te vereisen, nam het aantal vooronderzoeken, opgravingen en begeleidingen toe. De onderzoeken werden uitgevoerd door de gemeente met behulp van ar cheologische bedrijven. Dat leidde tot een toename van de basale uitwer king en de publicatie van de resultaten in rapporten. Het bleef echter bij afzonderlijke rapportages. Voor synthese was nog steeds weinig ruimte. In 2009, na de komst van de Wet op de archeologische monumenten zorg, sprak de gemeente de wens uit de archeologische monumentenzorg zo goed mogelijk uit te voeren en maximaal te benutten. Dat wil ze be reiken door te streven naar behoud van het archeologisch erfgoed, naar kennisvergroting en een optimale toegankelijkheid en zichtbaarheid van dit erfgoed. Het genoemde is uitgewerkt en vastgelegd in een beleidsnota archeologie, een archeologische beleidskaart en een (eenvoudige) on derzoeksagenda. Daardoor is de archeologie verankerd in de Haarlemse ruimtelijke ordening en kan aan de ambities met betrekking tot kennis vergroting en publieksbereik nog beter handen en voeten gegeven wor den. Sindsdien worden er, mede door een andere opvatting over en focus op archeologisch onderzoek, overal in de stad onderzoeken uitgevoerd en uitgewerkt. De onderzoeken die hieronder beknopt voor het voetlicht worden ge bracht vormen een goed voorbeeld van wat nieuw onderzoek naar oude opgravingen kan opleveren, maar ook voor wat nieuwe opgravingen en de uitwerking ervan aan essentiële toevoegingen kan opleveren voor het verhaal van Haarlem. HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 20