steen onder grote belangstelling van buurtgenoten en genodigden ont huld. Na een toespraak van Wim Cerrutti over de geschiedenis van Tor- rentius konden de bewoners van het pand en initiatiefnemer Haiko Jonk- hoff het zeil van de gevelsteen wegtrekken. Verwulft 11 - 'T gekroond oost en west indies worst vat Een van de meeste vreemde geveltekens in Haarlem is te vinden op het Verwulft 11. Op de kroonlijst staat een worstvat met de tekst 't ge kroond oost en west indies worst vat', met erboven twee var kens en twee 'hoornen des overvloeds'. Dit pand heeft niet altijd deze naam gedragen. Hendrick Cornelissen, spekverkoper van beroep, kocht het huis in 1637. Toen droeg het nog een andere naam, want in de ver koopakte staat het beschreven als het huis 'daer de vergulde Werelt uit hangt'. Pas in 1750 staat het vermeld als het worst vat en in 1754 wordt voor het eerst de nu nog op de gevel aanwezige naam gebruikt. Gerookte worst was in die dagen een belangrijk exportartikel en werd daarom in stevige vaten verpakt. Het huis werd in 1781 gekocht door Jan van Walré, die ook het huis er naast bezat. In 1790 verkocht hij beide huizen aan Frangois Bohn. Bij een verbouwing werden toen beide panden inwendig met elkaar verbonden. Ook aan de buitenzijde wilde Bohn beide panden tot één geheel maken door van het linker de fraaie kroonlijst te verwijderen. De varkens vond hij toch al niet het juiste visitekaartje voor zijn boekhandel. Gelukkig kreeg hij hiervoor van de Stadsfabriek, tegenwoordig Gemeentewerken, om esthetische redenen geen toestemming. Ondanks de varkens heeft de firma Bohn hier 85 jaar haar nering uitgeoefend. Omstreeks 1955 waren er plannen om beide panden te slopen om plaats te maken voor één pand. De gevelbekroning zou op de nieuwbouw worden geplaatst. Gelukkig werd na onderhandelen met de eigenaar be sloten om de panden te restaureren, hetgeen in 1963/64 geschiedde. Maar ondanks dat het een rijksmonument is heeft het gebouw toch behoorlijk veel moeten ondervinden. Het heeft een dakterras gekregen. De kleur van de gevel is een paar keer veranderd en de onderpui is op een gegeven mo ment aangepast aan de winkel in de Grote Houtstraat. Vanaf het Verwulft is er geen toegang tot dit pand. In 2014 volgde een verbouwing en een nieuwe schildersbeurt was toen wel nodig. De varkens kregen weer een mooie roze kleur en de hoornen des overvloeds kregen wat andere kleuren net als het worst vat. 208 HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 210