Stadskantoor Zijlpoort Context Het hart van Haarlem met stadhouderlijk hof, Grote Markt en St Bavo was gelegen aan de prestedelijke Beek die uitmondde in het Spaarne. De Raaks maakte aan de westzijde van de stad deel uit van deze beek. De Raaks en omgeving was lange tijd duidelijk gedefinieerd door de aanwe zige waterlopen: Raaks, Voldersgracht, Oude Gracht en Singel. Met het dempen van de waterlopen en het slopen van hele bouwblokken inclusief het daarbij behorende stratenpatroon - naar aanleiding van een econo mische terugval in de achttiende eeuw - verloor dit deel van de stad zijn identiteit. Tot ver in de negentiende eeuw behoorde het gebied rond de Raaks tot de periferie van de stad en is het de laatste honderd en vijftig jaar gedomineerd geweest door snelle veranderingen: demping water lopen, sanering textielindustrie, vestiging gasfabriek (1835) en sloop (ca.1900), dempen stadssingel en realisatie Wilhelminastraat (1881), ves tiging van twee imposante scholen hbs a en b (1906/1914) en sloop van de grootste school (Frans Halscollege), vestiging van twee kerken (1910/1912) en sloop van de kleinste kerk (de Hoeksteen), bouw van het hoofdpost kantoor (1924) met latere uitbreidingen en de sloop van onderdelen van het totale bouwblok in de laatste decennia van de twintigste eeuw. 'Last but not least' is in de zeventigerjaren van de vorige eeuw de 'parkeerbun- ker' parkeergarage Raaks gerealiseerd welke, inclusief de overmaat aan verkeersruimtes, gelukkig begin van deze eeuw in één keer van de kaart is geveegd ten gunste van het recent opgeleverde plan Raaks. In principe is - op de schaal van het totale gebied - bijna alles in die circa honderdvijftig jaar gesloopt en/of getransformeerd. Er heeft een omvangrijke stadsrepa- ratie plaatsgevonden: herijking van de formele historische stadsplatte grond in aansluiting op het bestaande stedelijke weefsel van de binnen stad. MAX VAN AERSCHOT 219

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 221