deverdeling van de stalen ramen verwijderd, wat de massaliteit van de gevels versterkte. Uit de monumentale hal verdwenen bovendien glas- in-loodramen naar ontwerp van R.N. Roland Holst. In 1986-1987 onder ging het gebouw een nieuwe, totale modernisering.' (uit: Architectuurgids Haarlem (Rotterdam 2005) van Wim de Wagt). Stadskantoor Zijlpoort Het in 1989 door mij gemaakte stedenbouwkundig ontwerp voor het plangebied Raaks leverde in 1995 een opdracht op. De iNG-bank zocht al langere tijd naar een locatie voor het regio-kantoor en vond de gewenste plek in mijn stedenbouwkundig plan: op de kop van de Wilhelminastraat op het gereanimeerde schiereiland tussen Leidsevaart en de gedempte stadssingel, nu Wilhelminastraat. Het project werd in 1999 opgeleverd en in gebruik genomen. In 1996 werd mijn bureau samen met vijf andere bureaus geselecteerd voor de laatste ontwerp opdracht voor een steden bouwkundig plan onder het motto 'naar een andere Raaks' op basis van een project definitie van de gemeente Haarlem. Het nu gerealiseerde plan van Donald Lambert-Urbis heeft gewonnen. In 2005 kreeg ik de opdracht van Maeyveld projectontwikkeling om te onderzoeken of het langzaam vrij komende kantoor van kpn aan de Gedempte Oude Gracht getrans formeerd zou kunnen worden tot woongebouw met ateliers in de plint aan de Zijlstraat en Korte Zijlstraat en een parkeer oplossing binnen het bouwblok. Het ontwerp was halverwege de vo-fase toen wijlen wethou der Chris van Velzen bij de start van de nieuwe college periode in 2006 de opdracht meekreeg om het in een vergevorderd stadium verkerende pro ject van het stadskantoor op 0-23 in Haarlem-Oost te transporteren naar de binnenstad. Een deel van het programma kon hij kwijt in het werkge- bouw aan de Zijlvest/ tegenover het nieuwe iNG-kantoor, maar er bleef nog 13.000 m2 bvo over. In principe was het raadsbesluit om het stads kantoor 'één minuut voor twaalf' te verhuizen naar de binnenstad een ge niale zet, maar de fysieke oplossing was er toen nog niet. Medio 2006 kreeg mijn buro van Maeyveld de formele opdracht om te onderzoeken of die 13.000 m2 stadskantoor zou passen binnen het bouw blok waar toen nog kpn gevestigd was aan de Gedempte Oude Gracht. We hebben nachten doorgewerkt samen met de constructeur en andere ad viseurs. Binnen een paar weken kwam er witte rook uit de schoorsteen en konden we het ontwerp met de schetsmaquette presenteren op het stad huis. 222 HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 224