Het resulteerde in een definitieve opdracht - exclusief interieur - van de projectontwikkelaar met een streng taakstellend budget en een do delijke planning. Het proces tot de uiteindelijke oplevering verdiende geen schoonheidsprijs. Toen de gemeente Haarlem in de laatste fase het project overnam van de derde opdrachtgever Fortress en er telkens weer aanvullende eisen en wensen kwamen hebben we als architect dik wijls radeloos om ons heen gekeken. Om een paar voorbeelden te noe men: de hoofddraagconstructie bestond in het definitieve ontwerp en de bouwvergunning uit gewapend beton. Al tijdens de bouw werd alsnog gevraagd om het beton te wijzigen in staal. Het ontwerp kraakte in zijn voegen maar bleef gelukkig overeind. De entree van de fietsenkelder en de positie van de keuken werden plotseling verschoven naar de Zijlstraat met alle consequenties van dien: gebruiksonvriendelijke steile helling- baan voor de fietsen en bijna altijd vuilcontainers op de Zijlstraat. Bij de transformatie opgave stond het zoveel mogelijk terugbrengen van de authentieke kwaliteit van het hoofdpostkantoor voorop. Later toe gevoegde massa's, met name uit de zeventiger jaren van de vorige eeuw amoveren en vervangen door volumes die passen bij de maat, schaal en kleur van de historische 'gebakken' stad, bij voorkeur op de footprint van de historische stadsplattegrond. De twee gerealiseerde stoere gemetselde bouwvolumes in Noord-Zuid richting evenwijdig aan het hoofdgebouw Het postkantoor op de hoek Raaks/Gedempte Oude gracht in 1950. Foto W.J. van Borselen. (Noord-Hollands Archief, collectie Kennemer- land) MAX VAN AERSCHOT 223

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 225