resten in de Zuiderpolder en het middeleeuwse huis in de Veerpolder al aantoonden, een grote kenniswinst te behalen met onderzoek naar het gebruik van dit landschap in de late prehistorie en de periode daarna. Omdat op de strandwal en de veengebieden rondom het Liewegje op de lagere delen nog intacte resten te verwachten zijn uit de Late Steentijd en op de hogere delen uit de Bronstijd en de Ijzertijd heeft de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed enkele percelen aangewezen tot archeologisch Rijksmonument. Het is het eerste terrein in Haarlem dat de status van na tionaal archeologisch belang heeft gekregen. IJzertijdputten aan de Dreef In 2012 is rondom het Provinciehuis aan de Dreef een bijzondere vondst gedaan. Bij archeologisch onderzoek, voorafgaand aan de bouwplannen voor een parkeergarage, zijn twee plaggenwaterputten aangetroffen. De vondst is bijzonder omdat het de eerste aanwijzing in Haarlem is voor een prehistorisch erf. Een dergelijk aanwijzing is nog niet eerder gevon den. Naast de waterputten was er een vegetatiehorizont in het duinzand aanwezig met sporen daaronder van ploegsporen van een eergetouw (prehistorische ploeg), enkele smalle greppels en paalkuilen. Op basis van handgevormd aardewerk uit de vegetatiehorizont worden de sporen voorlopig gedateerd in de Ijzertijd of de inheems-Romeinse tijd, maar het valt niet uit te sluiten dat zij ouder zijn. In een kuil aan de voorzijde (nabij de dokterswoning) is een bewerkt houten voorwerp gevonden dat vooralsnog wordt beschouwd als een hak (voor grondbewerking) of een bijlschacht. Het vermoeden bestond dat deze uit de Ijzertijd dateert (rond de jaartelling.) Koolstofdatering heeft aangetoond dat de hak stamt uit 1685 jaar voor Christus, de brons tijd. Deze vondst is het eerste en oudste houten voorwerp dat tot nu toe in Haarlem is gevonden. Oudst bekende stenen huis van Haarlem Aan de Lange en Korte Begijnenstraat, op de plaats waar zich nu de To neelschuur bevindt, zijn in 1995-1996 vondsten en sporen aangetroffen uit de Midden Ijzertijd. Bijna twintig jaar na de opgraving is het materi aal uiteindelijk bekeken en uitgewerkt, iets wat men 'nieuw' onderzoek naar een 'oude' opgraving zou kunnen noemen.14' HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 22