Necrologieën Jan Haverkort 5 augustus 1951-11 oktober 2014 Jan was van alles; politicus, later bestuurder, visionair, romanticus, atheist, charmeur, humorist, optimist, gezellig causeur en soms ook een ongelofelijke ouwe zeur, maar bovenal was hij natuurlijkHaarlemmer Jan Haverkort werd in Haarlem geboren op de Jansweg 26 waar zijn vader een slagerij had. De Stationsbuurt raakte destijds in verval en het gezin verhuisde naar de Rozenhagenstraat in de Patrimoniumbuurt. Hij ging naar de Sociale Academie in Amsterdam en studeerde andragologie. De rebelse sfeer daar ging niet aan hem voorbij. In Haarlem sloot hij zich aan bij de lokale PvdA en hij kwam in 1968 in de gemeenteraad. Daar maakte hij carrière, werd fractievoorzitter en in 1994 wethouder. Jan hield van Haarlem en van de mensen. Zijn leven stond grotendeels in dienst van Haarlem, waarbij hij een mooie erfenis voor de toekomst naliet. Haarlem heeft veel aan hem te danken. Maar ook persoonlijk ben ik dank aan Jan verschuldigd. Hij stelde na melijk voor dat ik op de lijst voor de gemeenteraad zou komen. Jan stelde mij kandidaat en verdedigde mijn kandidatuur op de ledenvergadering. Met succes. Samen met Betty van Viegen kwam ik nieuw in de fractie die door Jan werd geleid. Hij maakte ons, streng kijkend over zijn brille tje, duidelijk dat het niet verstandig was om meteen het hoogste woord te hebben en eerst maar eens af te wachten of er een vorm van acceptatie zou ontstaan. Na enkele maanden mochten we schoorvoetend iets zeg gen over natuurlijk niet al te gewichtige onderwerpen waarbij Jan kri tisch keek en luisterde en daarna nog wel een lijstje met vragen en opmer kingen had. Zo werkte de politieke vorming. Jan was een overtuigd sociaal democraat. Hij had de verheffing van het volk hoog in het vaandel staan. Daar moest de overheid de voorwaarden voor scheppen. Gelijke kansen voor iedereen waardoor mensen in staat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 231