werden gesteld om uit een achter standssituatie te raken. Als je voor een dubbeltje was geboren moest je zeker een kwartje kunnen worden. Ik herinner me dat Jan het vaak had over de scriptie die hij schreef over de woonschool in Parkwijk. Die wijk was toen een buurt waar zo genaamde 'onaangepasten' woon den. De omstandigheden waren er erbarmelijk. Via de woonschool zouden mensen meer geciviliseerd gedrag moeten gaan vertonen. Op houden met drinken, aan het werk gaan, hun kinderen behoorlijk op voeden, etcetera. Het experiment met de woonschool werd een totale mislukking. Maar ik weet zeker dat alles wat Jan erover gelezen en geschreven heeft hem heeft gesterkt in zijn ideaal om zich in te zetten voor de verheffing van mensen in minder goede omstandigheden. Dat deed hij eerst als aktievoerder. Als kraker die de woningnood en speculatie aan de kaak stelde en als pleitbezorger voor goede hulp aan verslaafden bij de stichting Release, die hij in 1970 had op gericht. Daarna deed hij dat als raadslid en fractievoorzitter waarbij hij scher pe analyses maakte en doorwrochte betogen hield. En uiteindelijk gedu rende acht jaar als wethouder. In die positie kreeg hij pas echt de kans om alles waar hij voor stond in de praktijk te brengen. Zoals de stadsvernieu wing waardoor mensen in staat werden gesteld om in een betaalbaar en comfortabel huis in een prettige buurt te kunnen wonen. Kijk naar de Harmenjanswijk die onder leiding van Jan volledig gesloopt en weer op nieuw opgebouwd werd. Compleet voorzien van een nieuwe naam. De Thorbeckebuurt. En mensen die hun huis langzaam weg zagen zakken door de palenpest konden bij Jan terecht. Hij bepleitte hun zaak in Den Haag en kwam met miljoenen terug naar Haarlem. Maar we zullen ons Jan natuurlijk het meest blijven herinneren als de wethouder van Cultuur die zich inzette voor de nieuwbouw of verbou wingen van de cultuurpodia, de Toneelschuur, de Philharmonie, het Pa tronaat en de Stadsschouwburg. Want cultuur was voor Jan natuurlijk de ultieme vorm van verheffing. Daarom was hij overigens ook zo'n groot 230 HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 232