De PvdA was in die tijd op het toppunt van zijn macht en dat kwam tot uiting in de portefeuille verdeling. Met name de stadsvernieuwing bood aan een ambitieuze bestuurder veel kansen die Van Schooten met graagte greep. Geholpen door flinke ambtelijke ondersteuning en vooral door het zeer ruim door het Rijk gevulde fonds stadsvernieuwing kon hij aan de gang gaan, met name in de wijken Burgwal, Rozenprieel en Leidsebuurt. Leidend beginsel bij alle plannen was niet afbreken maar herstellen. Langzamerhand werd echter duidelijk dat sloop en nieuwbouw soms be ter en goedkoper was, maar alle discussie over dit politiek gevoelige punt wist Van Schooten de kop in te drukken. Bij het naderen van de verkiezingen van 1986 werden binnen de PvdA de messen geslepen. Hoe zeer Van Schooten politiek en bestuurlijk een geduchte factor was in de ogen van velen, bij zijn achterban was er ver zet gegroeid tegen vooral zijn persoon en optreden. Kandidaat van de te genstanders was wethouder van onderwijs Loeki van Baaien. Naar verluid staakten de stemmen op de besloten afdelingsvergadering herhaaldelijk. Uiteindelijk kwam Van Schooten wel als winnaar naar boven, maar alleen omdat tegenkandidaat Loeki van Baaien zich terugtrok. Van Schooten zelf deed de tegenstanders laatdunkend af met de term 'onderwijsmaf- fia'. Daarmee duidde hij op de groep PvdA-leden die in het onderwijs werkzaam waren en dus aan Loeki van Baaien als lijsttrekker de voorkeur zouden geven. Of dat ook werkelijk zo is gegaan is niet meer vast te stel len. Waarschijnlijker lijkt dat Van Schooten minder oog heeft gehad voor veranderende opvattingen bij zijn achterban. Hoe het ook zij, diezelfde achterban kon Van Schooten niet veel verwijten. De PvdA behaalde een klinkende verkiezingsoverwinning van zestien zetels, een winst van vier zetels. Of de gelijk met de verkiezingen lopende reclamecampagne van het Haarlems Dagblad met grote posters overal in de stad met de foto van loco burgemeester Van Schooten met ambtsketen alleen bedoeld was om meer abonnees te winnen, geloofden slechts weinigen. Een toevallige sa menloop kan het nauwelijks genoemd worden, tenslotte was de meer dan goede verstandhouding tussen hoofdredacteur Frans Nijpels en Ab van Schooten een publiek geheim. Van Schooten kon weer formeren. Tijdens de laatste dag van de onder handelingen wist hij het cda zo ver te krijgen alleen met de PvdA een col lege te vormen. Hij kwam daarmee tegemoet aan de wens van zijn ach terban een zo links mogelijk college te vormen (dus zonder de wd) en misschien veel belangrijker, de nieuwe generatie in de personen van Wie- be Koster en Bert Bruijn kreeg de mogelijkheid mede aan het roer te zitten. NECROLOGIËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 235