voeding van twee kinderen. Als alleenstaande vrouw moest zij de crisisjaren in een sociaal iso lement rondkomen van een laag onderwijzers salaris. Een moeilijke jeugd dus voor Kees, die de hem gegeven naam Cornelis uit wrok tegen zijn vader nooit meer wilde gebruiken. Kees studeerde aan de Haarlemse Kweek school voor onderwijzer. Die opleiding werd in de oorlog afgebroken vanwege het risico dat de bezetter daar jonge mannen zou ophalen om in Duitsland te werken. Daarom bracht Kees de oorlog grotendeels thuis door. In het laatste bezettingsjaar assisteerde hij bij de Haarlemse verzetskrant De Patriot. In 1949 ging Kees als dienstplichtige naar Nederlands-Indië, waar hij de gevechtsdienst ontliep door voor een krantje van het leger te schrijven. 'Kees zag hoe Nederland vreselijke dingen deed in het land, maar die in formatie kon hij niet kwijt. Hij moest allemaal leugens opschrijven over wat er werkelijk gebeurde in Indië', zegt zijn oudste zoon en mijn vader Max. Hoewel Kees volgens Max altijd zweeg over de vreselijke dingen die het Nederlandse leger daar deed, heeft die tijd wel zijn levensmotto ge vormd. 'Kees vond dat democratie alleen maar kon functioneren met het bestaan van openheid', zegt Max. De kweekschool maakte Kees niet af maar toch kreeg hij, net als zijn jaargenoten, het diploma. Bij terugkomst uit Nederlands-Indië kon hij als beginnend journalist aan de slag bij het Vrije Volk. Hij werd geplaatst in Zwolle waar hij zijn vrouw Jannie leerde kennen. Na Zwolle schreef hij ook voor de edities Eindhoven, Arnhem en uiteindelijk Haarlem, waar hij zijn journalistieke loopbaan als chef stad afsloot. Jannie (geboren Molenaar) en Kees trouwden in 1952 en ze kregen uit eindelijk drie zoons. Ze gingen in 1964 aan de Welgelegenstraat in Haar lem wonen. Dat adres wordt door meerdere mensen geschetst als 'een zoete inval' waar iedereen welkom was. Het was vooral Jannie die een goed ontwikkelde neus had voor mensen die steun, opvang, spullen, geld of eten nodig hadden. De rolverdeling in dit huishouden was duidelijk: Jannie besloot en Kees volgde. 'Kees wist veel, maar was slecht in praten over persoonlijke dingen. Jannie kon dat wel', zegt Max. Machteld Tila- nus, die het stel in 1970 leerde kennen, herinnert zich dat Kees het liefst praatte als hij echt wat te vertellen had. 'Kees trok zijn mond niet open om HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 238