den, historisch socioloog, vertelde over Haarlem van 1900 tot nu. De serie werd feestelijk afgesloten met een borrel. Excursies Op 8 februari zijn ca. twintig leden van de vereniging ontvangen op het archief aan de Kleine Houtweg. Hier heeft Alexander de Bruin verteld over de mogelijkheden van de vernieuwde website van het archief en zijn er foto's uit de collectie van de vereniging getoond. Op donderdag 10 april werd een bezoek gebracht aan de vernieuwde Raaks voorafgegaan door een boeiende presentatie van de Raaks door de eeuwen heen, verzorgd door Jan Dekker en Hans van der Straaten, beiden jarenlang werkzaam geweest bij Ruimtelijke Ordening van de gemeente Haarlem. Een wande ling door het gebied en een reflectie op onder andere het stadskantoor gaf stof voor uitgebreid napraten in de Jopenkerk. De jaarlijkse excursie is dit jaar naar Gouda gegaan. De deelnemers reisden met de trein. De voorzitter van de Historische Vereniging Die Goude ontving het gezelschap met koffie en een stroopwafel in de kapel van de Sint-Janskerk. Daarna was er een rondleiding door de kerk waarin veel aandacht voor de banden van Gouda met Haarlem werd geschonken. De lunch werd opgediend in de Spiegeltent, hierna volgde een stads wandeling en in het museumhavencafé werd de dag afgesloten met een drankje. Op Luilakochtend 7 juni om 8.00 uur, hebben vier ivN-gidsen tijdens een wandeling de natuur van de stad laten zien. De val van Haarlem Een traditie is begonnen: dit jaar werd voor het eerst weer na vele jaren herdacht dat op 13 juli 1573 Haarlem na zeven maanden beleg viel. Schrijfster en historica Els Kloek hield een lezing over persoonlijke verhalen uit de tijd van het beleg en gaf een overzicht van de historische aandachtspunten. Hierna volgde een rondvaart om de vesting Haarlem in ogenschouw te nemen en een kleine plechtigheid bij het beeld Gebon den mannen aan het Spaarne bij de Lange Brug. Vervolgens genoot men een maaltijd bij de vijand, een Spaans restaurant. Ook de komende jaren zal de werkgroep hier aandacht aan besteden door het instellen van de '13de juli'-lezing, gecombineerd met een passend evenement. 272 HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 274