Schools for the poor and their role in the origins of the Dutch educational system. Paper bij de lezing op de esshc 2014 Conference in Wenen. Hoe problemen werden opgelost. Volle stadsscholen in de 18e eeuw, in: hrlm, nr. 33, p. 102-103. - M. Schwencke, Conflicten rond het kraambed. Verloskunde in de 18e eeuw, in: hrlm nr. 34, p. 110-111. Jaarverslag bibliotheekcommissie? Bijdrage van Anneke Meertens, Peti Pieper, Machteld Tilanus en Ruud van Vessem Op de zolder van de Hoofdwacht wordt regelmatig gewerkt door vier le den, die zich hebben aangemeld na een oproep wie zich over de boekerij van de vereniging wilde ontfermen. Zij vonden veel boeken, eigen uitga ven én een bibliotheek, die nogal Vervuild' was, omdat er ook allerlei ti tels tussen stonden, die niet direct met Haarlem te maken hadden. Een forse sanering van de bibliotheek (soms met hulp van Alexander de Bruin van het Noord-Hollands Archief) volgde en veel van de verwij derde boeken kregen een nieuwe eigenaar tijdens de boekenveiling en -verkoop op 11 oktober 2014, waarvan de opbrengst was voor de restauratie van de kaart van Romeyn de Hooghe. Daarna kon begonnen worden met het bijwerken van de catalogus en met het invoeren van nieuwe boeken. De hele collectie (ca. 1500 titels) wordt op de computer van de vereniging in een vernieuwd Excel-bestand geplaatst. Een andere klus was het inventariseren van wat er aan eigen uitgaven aanwezig was: de jaarboeken natuurlijk, maar ook andere uitgaven, som mige nog uit 1929! Ook hier is resultaat 'geboekt' en nu ligt er een duide lijk overzicht van nog verkrijgbare titels, vaak voor kleine prijsjes, vaak ook gratis. Elders in dit jaarboek vindt u dit overzicht. Tussen de bedrijven door werd ook veel tijd gestoken in het opruimen van de zolder, zodat deze weer toonbaar aan het worden is. Het komende jaar zal gewerkt worden aan het voltooien van de cata logus, die daarna op de website kan worden geplaatst, en aan het maken van een lijst van nieuwe uitgaven over Haarlem, zodat wellicht kan wor den overgegaan tot aanschaf om de bibliotheek completer te maken. HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 278