Duidelijke verschillen skeletten Botermarkt-Donkere Begijnhof Botermarkt Van de nabij gelegen begraafplaats van de St Gangolfskapel en- gasthuis zijn meer dan veertig graven onderzocht. Het skeletonderzoek toont aan dat een hoge leeftijd voor de meesten hier uitzonderlijk was. Er zijn talrij ke ziekten en traumasporen geconstateerd aan de botten, zoals infectie ziekten, fracturen, gewrichtsaandoeningen, polio, bloedarmoede en tbc. Maar ook syfilis en verschillende soorten kanker. Deze mensen hadden duidelijk niet zonder reden in het gasthuis gelegen. Donkere Begijnhof Op een voormalig grafterrein van het begijnhof zijn 43 graven gevon den met de resten van minimaal 84 personen. Onderzoek wijst uit dat er vooral vrouwen lagen, weinig mannen en relatief veel kinderen. Op deze plaats zijn de graven behoorlijk rommelig, men lag met drie tot acht personen bij elkaar. Ook waren er knekelkuilen. Uit het skeletonderzoek bleek dat de skeletten weinig ziektekundige verschijnselen vertoonden, weinig traumasporen en dat de overledenen een relatief hoge leeftijd had den bereikt. Unieke vondst: oudste Rozemarijn Er zijn botanische resten van rozemarijn gevonden in de corrosie van een metaalvondst bij een schedel.18' Een bijzondere vondst, omdat deze bijna nooit in archeologische context gevonden wordt. Door de datering, geba seerd op die van de skeletten, is het de oudste archeologische vondst van rozemarijn in Nederland.19' Er zijn tot nu toe maar vijf andere vondsten van bekend. Ook in het buitenland zijn de rozemarijnvondsten als graf vondst zeldzaam, er zijn er tot nu toe drie geregistreerd. Het is bekend dat rozemarijn een rol speelde in de grafcultuur in de vijftiende tot achttiende eeuw, omdat het symbool staat voor herinne ring en trouw. Daarnaast is het een plant die zomers en winters groen blijft en daardoor symbool staat voor onsterfelijkheid. Er wordt ook wel gezegd dat ongetrouwde jonge dames, vrijsters, een rozemarijntak in de hand kregen. Van rozemarijn werd in de middeleeuwen gedacht dat het beschermen zou tegen hekserij en allerlei kwaad. Rozemarijn werd op verschillende manieren toegepast bij de dood, van het gebruik als wierook tot het verwerken in (hoofd)kransen. De krans werd op de kist gelegd of in de begrafenisstoet gedragen door baar- ANJA VAN ZALINGE 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 27