zat een schat aan gegevens over de Haarlemse gevelstenen en de binnen stad. Na 2009 is zij als adviseur aan onze stichting verbonden gebleven. Haar deskundigheid en betrokkenheid zal node gemist worden. Ondanks deze treurige gebeurtenisn kan toch gesproken worden van een mooi en druk jaar. Er is veel gerealiseerd op het gebied van zowel oude als nieuwe geveltekens. Sommige projecten zijn door eigenaren van percelen zelf opgestart voordat het bestuur er achter kwam. Dat gebeurde bij de 'Theebus', Wilsonplein 4, waar de huidige eige naren Frits Vieleers en Yvonne Spreij de stichting bij de werkzaamheden van deze oude gevelreclame betrok. Een oud-collega kwam melden dat een vriend de originele gevelsteen thuis in Krimpen a/d IJssel had liggen en of daar belangstelling voor was. Het antwoord laat zich raden! Ook is er mooie gevelkunst in de nieuwbouw van het Huis van Hendrik aan de Prins Bernardlaan aangebracht. Het lijkt er op dat men in Haarlem opeens beseft dat ook oude gevel- tekstreclame weer gewaardeerd moet worden. Vorig jaar kwam aan de Koudenhorn 54 opeens de tekst 'Stoom Fabriek Van Mineralen Wateren' tevoorschijn en even verder op no 26, waar de firma Sloothaak ging ver bouwen, de tekst 'N.V. Broodfabriek de Zeeuw v/h B. Hus'. Op Spaarne 35 is de tekst 'Kruideniers en Grutters Waren' op de puibalk teruggebracht. Bij Spaarne 35 was dat tevens een mooie afsluiting van de werkzaamhe den, want de drie aanwezige gevelstenen waren reeds opnieuw gepoly chromeerd. Verder zijn er weer diverse stichtingen en bedrijven bereid gevonden de sgvh te steunen met de werkzaamheden, zodat er stenen geplaatst zijn of opnieuw gepolychromeerd: Vrouwestraat 10, Wijde Appelaarsteeg, Wilsonplein en Gedempte Oudegracht 138. Ook zijn eigenaren bereid ge vonden hun gevelsteen te laten onderhouden. Zo zijn de leeuwen op het balkon van de Hoofdwacht dit jaar opnieuw geschilderd. Op dit gebied is echter nog een hoop werk te verzetten. Zeker mag het aantal nieuwe stenen die er dit jaar zijn bijgekomen niet onvermeld blijven. Helaas zijn dit er nog veel te weinig. Dit geldt ook voor nieuwbouwprojecten. Als daar een gevelsteen wordt geplaatst is tegelijk een stuk geschiedenis vastgelegd. Voorbeelden hiervan zijn 'De Remise' en het 'Scheepmakerskwartier'. Later aanbrengen kan altijd nog, maar hoe vroeger hoe beter. In het tweede kantoorgebouw dat de gemeente onlangs heeft betrok ken, Gedempte Oude Gracht 2 - de Zijlpoort - zijn restauraties aan diver se beeldhouwwerken uitgevoerd. De Nieuwe Kerk heeft na de restauratie JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 287