dragers en processiegangers. De takjes werden ook wel op of in het graf gelegd of men plantte rozemarijnstruiken nabij het graf. Naast de symbo liek vormde het verbloemen van de ontbindingsgeur van het lichaam ook een belangrijke reden. Isotopen onderzoek De skeletten leveren een interessante kijk op middeleeuws Haarlem. Be halve geslacht, leeftijd bij overlijden, lichaamslengte, ziektes en gezond heid rijst ook de vraag waar deze mensen vandaan kwamen. Waren het mensen die geboren en getogen waren in Haarlem en omgeving of kwa men ze wellicht van verder weg? En is er wellicht iets te zeggen over in hoeverre de status van Haarlem als handelscentrum en bedevaartsoord invloed had op de samenstelling van de bevolking? Die vragen kan men trachten te beantwoorden op basis van isotopen onderzoek. Dit onderzoek is een chemische analyse van beenderen die het mogelijk maakt om te bepalen waar de voeding van mensen uit bestond. Op basis daarvan kan men afleiden uit welke regio in de wereld men af komstig is. Vooral tandglazuur, heel hard qua samenstelling, slaat kool- stof- en stikstof elementen eeuwenlang op. Het glazuur van dit gebitsele ment mineraliseert in de eerste drie levensjaren. De strontiumratio zoals ze dat noemen, vertelt waar het individu de eerste drie jaar van zijn of haar leven heeft doorgebracht. Bij het onderzoek is gekeken naar de ratio van strontium in het tand glazuur van veertien individuen en deze zijn vergeleken met de ratio in de regio Haarlem.20' Bij twee mannen en één vrouw kwam die kust-ratio niet overeen, ze zijn niet in Haarlem geboren! Blaassteen, aange troffen bij het skelet van een jonge vrouw. De blaassteen is waarschijnlijk mede doodsoorzaak. De afmetingen zijn circa 9 x 7,5 cm. HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 28