lingen. Tussen dit stadsafval bevinden zich enkele politiek getinte objec ten, zoals een monniksbeker waarop men de spot dreef met de katholieke kerk (en het misoffer) en een haardsteen met een buste van de Habsburg- se keizer Karei v en een spreukband waarop zijn motto Plus Oltre, 'steeds verder', te lezen is. Omstreeks 1610, in een periode waarin veel immigranten vanuit Frank rijk en Vlaanderen naar Haarlem kwamen, is de gracht definitief gedempt en werd er een huizenblok gebouwd op de tot dan toe onbebouwde perce len. Van vier huizen op deze locatie zijn een paar muurfragmenten terug gevonden. Vooral de dieper aangelegde muren, funderingen, waterput ten en waterkelders, tonputten en beerputten zijn grotendeels bewaard gebleven. De aangetroffen 24 beerputten waren vervaardigd van baksteen of van eikenhouten bier- of wijntonnen. Alle putten en kelders waren opgevuld met huishoudelijk afval van aardewerk, glaswerk, metalen voorwerpen, dierlijk slachtafval en zaden. In vijf (vroeg) zeventiende-eeuwse beerput ten zijn kantklossen en weefspoelen gevonden die op textielnijverheid wijzen. Het bevestigt wat uit historische bronnen bekend is; namelijk dat veel mensen in dit deel van de stad werkzaam waren in de textielnijver heid. Straatnamen als de Wolstraat, Drapenierstraat, Korte en Lange La kenstraat herinneren daar ook tegenwoordig nog aan. De opgraving gaf aanleiding tot de vraag naar de geschiedenis van het gebied van de vroegere Ramen. De historische gegevens over dit terrein bleken vrij ruim voorhanden. Oud-stadsarchivaris Jaap Temminck ver richtte hier vervolgens nader onderzoek naar. Dit historisch onderzoek leverde boeiende informatie op over de ontwikkeling van de wijk, het ontstaan en weer teloorgaan van die woonwijk.22' Archeologisch onder zoek heeft belangrijke informatie opgeleverd over de bewoners van het huizenblok als het gaat om ontwikkelingen op perceelniveau en het dage lijks leven van de bewoners. Historisch onderzoek heeft helaas niet kun nen uitwijzen aan wie de aangetroffen archeologische resten met naam en toenaam hebben toebehoord. Scheepshelling langs het Spaarne Tijdens de archeologische begeleiding van de ontgraving van een par keerkelder in het Scheepsmakerskwartier zijn grotendeels intacte resten gevonden van een scheepshelling uit de achttiende eeuw.23' De helling was ooit gelegen aan een insteekhaventje aan het Spaarne. ANJA VAN ZALINGE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 31