ontbreekt ook de scheepshelling. Vooralsnog wordt aangenomen, dat de helling in de loop van de achttiende eeuw, of aan het begin van de negen tiende eeuw in onbruik is geraakt. Een dergelijke vondst is niet uniek, maar het is wel bijzonder dat de helling vrijwel volledig intact is en bovendien geheel is vrij gelegd, inclu sief insteekhaventje. Het is in Haarlem tot nu toe het enige tastbare, over blijfsel van de rijke scheepsbouwindustrie die Haarlem ooit gekend heeft. Toekomst voor het verleden Archeologisch erfgoed en archeologisch onderzoek staan tegenwoordig volop in de belangstelling; de vondsten blijken niet zelden enorm tot de verbeelding te spreken, zoals de vijftiende-eeuwse skeletten en de muur werken onder de zerken in de Grote of St. Bavokerk, die op een grote toe loop van nieuwsgierigen konden rekenen. Mensen lijken zich verbonden te voelen met de plek en de, soms persoonlijk gekleurde, verhalen van die plek. Door de integratie van de archeologische monumentenzorg in het ruimtelijke ordeningsproces wordt er zorgvuldiger met archeologisch resten omgegaan en gebruikt men het in toenemende mate als inspiratie en/of onderlegger voor ruimtelijke initiatieven. Het archeologisch onder zoek zelf is in de loop der jaren door technische ontwikkelingen steeds ef fectiever geworden en heeft zich ontwikkeld van een wetenschap die vaak gezien werd als aanvulling op de geschiedbeoefening, naar een weten schap die het verleden reconstrueert en duidt. De archeologie schrijft volop mee aan het verhaal van Haarlem. Daar om is het belangrijk om te blijven putten uit de Haarlemse bodem en de groeiende archeologische data te verwerken en synthetiseren. Daarbij is de verbinding met (bouw)historisch onderzoek en de samenwerking met vrijwilligers, amateurarcheologen, historici en wetenschappelijke instel lingen van groot belang. Dat zal, zeker in het huidige klimaat, iets van lange(re) adem zijn. Maar de eerste stappen zijn gezet. Zo maken we het verhaal uit de Haarlemse beerput compleet! Noten Het Verdrag van Malta werd in 1992 ondertekend door de lidstaten van de Raad van Europa. Het verdrag, ook wel de Conventie van Malta of het Verdrag van Valletta genoemd, beoogt het cultureel erfgoed dat zich in de bodem bevindt ANJA VAN ZALINGE 31

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 33