Vervolgens moet de vete vermeld worden.9' Dit was een oorspronke lijk volkomen legitieme manier waarop geleden onrecht, zoals een be lediging, een verwonding of een doodslag vergolden kon worden. Het ging erom dat de familie van de beschadigde of gedode persoon genoeg doening kreeg van de familie van de dader na het aanzeggen van de vete. Daarvoor bestonden schriftelijke of gewoonterechtelijke protocollen en compensatielijsten volgens het talio-principe (oog om oog, hoofd om hoofd etc., eventueel in geld uitgedrukt). Dikwijls waren die voldoende om de zaak te regelen en te beëindigen met een formele 'zoen', maar vaak ook helemaal niet. In dat laatste geval ontstonden soms generaties lang durende veten. De gevolgen daarvan voor de wijde omgeving waren des te erger omdat niet alleen familie in zeer ruime zin, maar ook alle perso neel en andere onderhorigen erbij betrokken waren. In de Duitstalige lite ratuur hierover gebruikt men het woord Kleinkrieg om de ontwrichtende ernst aan tegeven als alles uit de hand liep. Belangrijk onderdeel van elke verzoening was de financiële genoeg doening waar de familie van de dader voor moest opdraaien. Het kwam er kort gezegd op neer dat met dat geld een rechtzaak werd afgekocht. Men gebruikte daar het woord 'compositie' of'dading' voor. Schouten en De tweekamp. De kampioen van de vrouw probeert haar te redden van de brandsta pel. Houtsnede toegeschre ven aan Albrecht Dürer uit Der Hitter vom Turn, Bazel 1493- MAARTEN MÜLLER 39

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 41