derzoek en zal 'si rechten an live ende an goede na den broken als si vin den,...'23' Door hiaten in de bronnen verdwijnt het pijnlijk verhoor een aantal jaren uit beeld, maar van de ambtstermijn van Symon van Zaenden Ghe- rytsz is een rekening van het jaar 1396 overgeleverd. Daarin worden de kosten van arrestatie en pijniging verantwoord van maar liefst zes ver dachten, allen uiteindelijk als misdadigers terechtgesteld.24' In 1398, in een slechts vier weken omvattende rekening, werd Boudetgen van Hille- gom, verdachte van diefstal van tinnen schotels gepijnigd, maar beken nen deed hij niet.25' In zo'n geval, als er zware verdenking bestond maar geen overtuigend bewijs of bekentenis, kon de rechtbank de beklaagde tot een lichte straf veroordelen. Maar de schout kon ook het proces niet laten doorgaan of afbreken en een schikking met hem treffen die hierbo ven als 'dading' of'compositie' al is genoemd. Voor die laatste optie is hier gekozen: vijftien pond moest hij als borg betalen. Uit de laatste vier decennia van de vijftiende eeuw zijn weer rekenin gen bewaard die bij elkaar zo'n dertig jaren omvatten.26' De teksten zijn veel uitvoeriger, met namen en details over de misdrijven. De termen 'torture' en 'examinacie' worden nu gebruikt, of'in zynre pynen', en er is soms sprake van een 'bancke' waarop de gevangene gelegd is. Wanneer we al dergelijke verwijzingen naar het pijnlijk verhoor bij elkaar optellen, komen we op tenminste zeventien gevallen. Drie verdachten gingen vrij uit na afloop, de overige veertien werden allen na bekentenis - dat nemen we maar aan - op een of andere manier ter dood gebracht. De frequentie van het pijnbankgebruik omstreeks 1500 schijnt dus duidelijk minder vergeleken met de periode omstreeks 1370, zeker als we een vijftig procent groei van het bevolkingsaantal in aanmerking ne men. Maar de dreiging die ervan uitging, mogen we niet onderschatten. De Vlaamse rechtsgeleerde Philips Wielant, die kort na 1500 de befaamde Instructie (of Ontwerp van instructieaan het stadsbestuur presenteerde om de bestaande chaos van strafrechtelijke en civielrechtelijke keuren en regels te vervangen door een helder en beknopt overzicht, wist dit goed te verwoorden. In artikel 106, 'Van ter banc leggene', adviseert hij om een verdachte eerst op de bank te laten plaats nemen, naakt, en dan nog eens te vragen wat in de gerechtskamer al gevraagd is.27' Men vertrouwde op de angst voor pijn om niet te hoeven pijnigen! Anders dan de veertiende-eeuwse rekeningen, waarin misdrijf en straf meestal in een of twee regels werden afgedaan, bieden de vonnissen van het in het begin genoemde register veel meer informatie en details. Daar- HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 46