daarvan hoorden bij de nasleep van het Kaas-en-broodoproer waar een deel van de Haarlemse bevolking bij betrokken was geraakt.48' Daarna tot in 1497 werden er nog mensen door schout en schepenen voor hun deel name bestraft met confiscaties en boeten en werden nog twee leidende figuren onthoofd.49' Voor het eerst duiken nu ook lijfstraffen op, namelijk zes geselingen, vijf maal werden ogen 'uutgesteken', een maal werd een vingerlid afge kapt en een maal - de enige vrouw - een oor afgesneden. Vooral het blind maken werd als een zware straf beschouwd die weinig onderdeed voor de doodstraf.50' Het aandeel van de lijfstraffen zal in de zestiende eeuw snel stijgen, en vooral de geseling zal naast boeten en verbanning een van de belangrijkste strafvormen zijn. Min of meer toevallig treffen we in enkele rekeningen nog een paar zogenaamde schandstraffen aan, namelijk aan de kaak of schandpaal gesteld worden en het lopen 'met de schandstenen'. Maar als dergelijke sancties voor schout of grafelijkheid geen financiële gevolgen hadden, bleven ze onvermeld en dus onderbelicht in het totale spectrum van straffen. Strafrechtspraktijk omstreeks 1500 Naar alle waarschijnlijkheid hadden op het eind van de middeleeuwen zich drie strafprocesvormen in Haarlem uitgekristalliseerd.51' Ten eerste kende men het 'ordinaire proces' dat nog het meest leek op het oude Ger maanse rechtsgeding qua structuur. In strafzaken waarin een particulie re klager als beschadigde partij een zaak aanhangig had gemaakt kon de schout tot zo'n proces besluiten, inclusief een onderzoek in de materie. Meestal deed hij dat niet vanwege de lange duur, de beroepsmogelijkhe den, en omdat alles schriftelijk vastgelegd moest worden. Het ordinaire proces was daarom bij uitstek de manier om zakelijke geschillen tussen burgers mee te beslechten. rechts: Op deze pagina uit een rekening van Dirck van Almonde (1 nov. 1493-31 oktober 1494) zijn inkomsten te zien uit geldboeten voor het toebrengen van 'keur- wonden', maar blijkbaar kon de straf ook als 'dading' worden opgelegd. Dit door elkaar heen lopen van straffen en schikkingen werd in de 16de eeuw door Karei v en zijn opvolger Filips 11 bestreden. Opmerkelijk is nog dat alle bedragen (aanzien lijk) lager zijn dan de voorgeschreven x pond. HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 56