'Oock is vermaendt ende voorgedraegen dat omme den quartiere van de oude Ramen alsnu vercocht omme met huijsen te betimmeren, te dienen met een kerck omme daerinne Goods woort te predicken ende oock met een uurwerck ende slachwerck, burgemeesteren goetgevon- den daertoe te copen ende approprieren de huijsingen van de St An- nen kerck, twelck bij den heeren vroetschappen gehort zijnde, oock voor goet verstaen ende geapprobeert is.'8' Het woord 'vermaendt' duidt op een al langer uitgesproken wens van de gereformeerde kerkeraad om een derde kerkgebouw.9' Die kerk kwam in het voormalige St. Annaklooster. De stad moest nu een aantal zaken regelen: De Ramen moesten worden aangekocht, grond voor de nieuw aan te leggen Ramen moest worden ge vonden en ingericht, een stratenplan moest worden ontworpen en uitge voerd. En het complex van het St. Annaklooster moest weer worden aan gekocht en als een gereformeerde kerk ingericht. Het hele nieuwe gebied moest van een uurwerk worden voorzien. Het verwerven van de bouwgrond In een voorlopig plan voor het Raamgebied was plaats voor 180 bouw percelen. Uit de verkoopakten blijkt dat de Ramen uit 226 kleine erven bestonden van ieder 6.28 roeden groot.10' Een Rijnlandse roede had een omvang van ongeveer 14,2 m2. Dat maakte van het totaal een oppervlak van circa 20.121 m2. Er waren 25 personen eigenaar van een stuk grond. Sommige eigenaren hadden maar een half erf, anderen hadden er veel meer. De tuinman Jan Willems bijvoorbeeld bezat 74 erven die als tuin grond werden gebruikt; Baernt Thomasz Cruythof had 51 erven in bezit. Zijn naam lijkt ook op het beroep van tuinman te duiden. De indruk be staat daardoor dat een groot deel van de ramen voor een ander dan het oorspronkelijke doel gebruikt werd. Jan Willems kreeg bovendien een vergoeding voor verloren gegaan gewas. In september 1609 kregen de eigenaars van de tuinen in de Ramen opdracht van het stadsbestuur om hun tuinen te ontruimen.11' Bij verkoop van erven uit de Ramen was de prijs van de grond de laatste jaren steeds 25 of minder geweest. Burgemeesters boden aan de eigena ren nu een bedrag van 25 per erf.12' De eigenaars van die gronden vonden het bedrag veel te laag. Zij realiseerden zich waarschijnlijk dat in een tijd waarin bouwgrond schaars was de waarde van grond waarop gebouwd HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 68