verkoop van de erven vierden de burgemeesters en schepenen die bij de veiling aanwezig waren dit met een maaltijd die 72 kostte.38' Sommige kopers zijn door naam of beroep voor ons herkenbaar. Vijf leden van het dagelijks bestuur van de stad kochten samen 42 kavels. Zij waren bij de veiling aanwezig en kochten waarschijnlijk de restpercelen goedkoop op. Zij zullen dit als geldbelegging hebben gezien, want spaar geld en vermogen werden vooral in onroerend goed belegd. Burgemees ter Johan de Wael kocht er het meeste: negen kavels. Zes met hun beroep genoemde dienaren van de stad, waaronder de stads metselaar Lieven de Key, kochten waarschijnlijk grond voor het bouwen van een eigen wo ning. Uit het bouwvak kochten zestien metselaars en drie timmerlieden kavels. Die zullen hebben gekocht om te bouwen en weer door te kunnen verkopen. Uit de textielnijverheid kochten tien linnenwevers en daarmee verwante beroepen. Zij vertegenwoordigden de belangrijkste bedrijfstak in de nieuwe buurt. Enkele kopers kochten twee of meer kavels naast el kaar, wat de mogelijkheid gaf van een grotere woning. Wat opvalt is dat de prijs van de kavels in de meeste straten flink daal de naarmate het perceel verder van een straathoek af lag. In het stukje Lakenstraat tussen de Wolstraat en de Doelstraat liep de prijs van de hoekpercelen op tot 374. De even grote percelen in het midden brachten 250 op. De woningen werden niet rijtje voor rijtje gebouwd, maar ieder huis afzonderlijk, zodat er soms geruime tijd ruimte was tussen de al gebouw de woningen. Burgemeesters namen maatregelen dat de eigenaars van nog niet bebouwde erven wel mee betaalden aan de gemeenschappelijke muren die hun buren al hadden gebouwd.39' In de transportregisters na de veiling zien we veel veranderingen ge noteerd. Nog niet bebouwde percelen werden snel al weer doorverkocht evenals panden die nog niet voltooid waren, soms met de al aanwezige bouwmaterialen. Toen de afloop van de bouwtermijn van mei 1612 nabij kwam, waarschuwden burgemeesters dat men tempo moest maken of anders zijn grond moest doorverkopen. Op 24 september 1611 en volgende dagen werden de dan nog 25 onbebouwde erven verkocht.40' De prijzen hiervan lagen in de buurt van de oorspronkelijke aankoop. HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 76