inmiddels opgelopen tot 1243), wat vooral een gevolg van inflatie zal zijn geweest. Na de grote brand in Haarlem van 1576 werd bepaald dat alle huizen een stenen dak moesten hebben.44' Deze daken werden door de stad me degefinancierd en elk jaar werd besloten in welke straten de daken nu van steen moesten worden. Bij het vervangen van rieten door stenen daken werd 4 per roede uitbetaald, voor nieuw gebouwde woning werd per roede 3 vergoed. Ook in het nieuwe Raamkwartier werd deze vergoeding gegeven en door de uiteenlopende bedragen die werden uitbetaald zien we dat de omvang van de daken en dus het uiterlijk der huizen nogal va rieerde. De verantwoording van deze uitgaven vinden we elk jaar terug in de stadsrekening. Omdat niet iedereen tegelijk bouwde komen deze uit gaven enkele jaren achtereen terug. De transportakten geven soms nadere informatie over de huizen en hun buren. Sommige buren organiseerden dingen gezamenlijk. Twee huizen hebben vaak een poort, waterput, regenwaterbak of pomp ge meen. Dat geldt ook voor de heimelijkheid of het secreet, waarmee de beerput bedoeld wordt. Het legen van de beerput en de afvoer van de beer moet dan door één woning gebeuren en dit ongemak is in akten vastge legd. Soms ging dat door de poort.45' Voor het ledigen van de beerput door de nachtwerkers kwam er in 1659 een aparte stedelijke verordening. De beer moest onder strikt toezicht worden afgevoerd naar het Vuilrak in het Zuider Buiten Spaarne. In 1700 voeren daarheen 1408 vletten met beer en ander afval. Dat leverde de stad ruim 621 op.46' In de akten worden ook binnenplaatsen en heiningen genoemd en maatregelen om de inkijk bij de achterburen tegen te gaan. Veel huizen hebben op hun binnenplaats een zomerkeuken. In de Wolstraat is sprake van een weefkelder en in de Bereidersstraat vinden we een weefwinkel.47' Een winkel staat voor werkplaats. Meerdere huizen waren herkenbaar door een uithangbord. Enkele wer den al genoemd, Andere zijn in de Doelstraat het Gecroonde Camericx- doeck en het Speldewercks Kussen, in de Bereidersstraat De drie regenbo gen, in de Lakenstraat De Candelaer en het Casteel van Helmondt. Eigendom en huurhuis Onder de naam verponding werd in de zeventiende en achttiende eeuw een belasting geheven op de huurwaarde van de percelen. Die huur waarde werd in elk hoofdmanschap geschat door een commissie van drie JAAP TEMMINCK 77

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 79