personen. De nieuwe wijk werd in 1628 met een stukje van naastgelegen hoofdmanschappen aangeduid als hoofdmanschap tt.48' Hierin werden de bezitters van 257 woningen aangeslagen. De schatting van de huurwaarde van de woningen in dit hoofdman schap tt werd op 18 mei 1628 ingeleverd. In de verantwoording van hun werk verklaarden de schatters in ieder hoofdmanschap dat zij overal de eed hadden afgenomen, dat zij niet op de standing van de bewoners hadden gelet, over hun werk met niemand hadden gesproken en dat zij oprecht de taxatie hadden gedaan. Zij gaven steeds aan of de bewoner eigenaar was of dat de eigenaar het had verhuurd en daaruit blijkt dat '/3 van de woningen in het hoofdmanschap tt door de eigenaar zelf werd bewoond en 2/3 door een huurder. En in bijna alle opgaven van huurwo ningen schreven de taxateurs erbij dat de huur te hoog was voor de wer kelijke waarde van het pand. Deze opmerking werd alleen in deze wijk aangetroffen. In de hoofdmanschap w werd aangegeven dat de woning prijzen sinds de vorige opname wel hoger waren geworden maar dat men de oude maatstaf had gebruikt. In hoofdmanschap tt met zijn vele nieuwbouw was die vroegere maatstaf niet mogelijk en kwamen de eige naars van huurwoningen slechter uit, net zoals de huurders, overigens. Bij latere verpondingsregisters werd het onderscheid tussen huurder en eigenaar niet meer vermeld. Sint Annakerk en de toren Het Sint Annaconvent was in 1485 officieel door het bisdom Utrecht er kend als een klooster en behoorde aan de Franciscanessen. Het lag gro tendeels inpandig achter woningen in de Annastraat en de (oude) Doel- straat. Het had in 1582 behalve een kapel o.a. een materskamer, spinhuis, weefhuis, brouwhuis, ziekenhuis, keuken, refter, kruidhuis, kerk en tuin, die de Paterstuin heette.49' Het spinhuis en weefhuis kunnen betekenen dat zij met het spinnen en weven de kost verdienden. Bewaarden zij in het kruidhuis (medicinale) tuinkruiden? Op de kaart van Thomas Thomasz uit 1578 heeft het klooster ook nog een torentje. Er hadden tot 1581 min stens twaalf nonnen gewoond.50' Maar in dat jaar was het St. Annakloos- ter met de meeste andere kloostergoederen door de stad verkocht en in particuliere handen geraakt.51' De zusters verhuisden naar het Patershuis in de Grote Houtstraat.52' Om de gevraagde kerk te kunnen inrichten werden enkele van de door de stad verkochte onderdelen van het St. Annaklooster, waaronder de ka- HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 80