Een bijzonder bedieningsdoosje De nieuwe aanwinst van een bedieningsdoosje uit 1648 van de Haarlemse zilversmid Gerrit Pietersz Pauw (1605/06-Haarlem 1648) vorig jaar ver worven door het Frans Hals Museum te Haarlem, was een goede aanlei ding om me eens te verdiepen in het leven en het werk van deze zilver smid.1' Er is weinig gedocumenteerd over Gerrit Pietersz Pauw. We kennen wel zijn meesterteken namenlijk een sleutel.2' Het vroegst bekende werk van Gerrit Pietersz Pauw is een kelk in bezit van de Rooms-katholieke paro chie Hl. Maria Magdalena in de Wormer uit 1633.3' De stam is typisch voor Haarlem opgebouwd uit verschillende onderdelen bijeengehouden rond een trekstang die in de voet en in de kelk is vastgemaakt met een klein moertje. Vergelijkbare vormen vindt men in twee kandelaars van Outgert Arisz Akersloot.1' In de ornamentiek is eveneens sterke verwantschap, zoals in de ovale nodus van de stam waarin een gedreven versiering van gevleugelde engelenkopjes, die herhaaldelijk op Haarlemse monstransen, cibories en kandelaars terugkeert. Het drijfwerk in de gewelfde zes-lobbi ge voet is eenvoudig en bestaat uit druppelvormen afgewisseld door ge graveerde gestileerde bladranken. De kelk is met soortgelijke bladranken gegraveerd. Hetzelfde type versiering met bladranken wordt herhaald op een ziekendoosje uit 1640 dat zich in Rooms-katholiek kerkbezit bevindt te Alkmaar. Daar vormen ze de omlijsting van twee cartouches met een gegraveerde voorstelling. Het doosje heeft een cilindrische vorm en een eenvoudig gewelfd deksel. De gravure is in simpele belijning uitgevoerd zonder verfijnde detaillering. Het meest indrukwekkende stuk in het oeuvre van Gerrit Pietersz Pauw is een ciborie uit 1641, die eveneens in eigendom is van de Rooms- katholieke parochie in Alkmaar. De acht-lobbige gewelfde voet is versierd met drijfwerk met druppelvormen en blad- en bloemenornamenten van 86 PIETER BIESBOER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 88