Biografische gegevens Er is maar weinig bekend over Gerrit Pauw. Gelukkig maakt een vermel ding in een notariële acte het mogelijk zijn geboortejaar te bepalen. In dit document gedateerd 10 maart 1639 doen Gerrit Pietersz Pauw, oud om trent 33 jaar samen met zijn mede gilde broeders Hendrick Davidts, oud omtrent 59 jaar en Pieter Jansz Cool, omstreeks 30 jaar oud, hun beklag omdat zij hebben geconstateerd dat tegen de regels van het Goud- en Zil- versmidgilde in Haarlem Duits zilver en verguld zilver te koop wordt aan geboden. Zij willen dat hiertegen wordt opgetreden. Bovendien klagen zij over een onbetaalde boete. Een zeker vrouwspersoon, Anneke Willems genaamd, was al eerder opgepakt voor de verkoop van Duits en verguld zilver. Het Gerecht had haar veroordeeld tot een boete van drie gulden aan het gilde, maar deze was nog steeds niet betaald.10' Uit dit document kunnen we het geboortejaar van Gerrit Pauw aflei den. Hij moet in 1605 of 1606 geboren zijn. Hij was de zoon van Pieter Cor- nelisz Pauw, die in 1579 of 1580 geboren werd - dit blijkt uit een getuigen verklaring uit 1635, waarin hij vermeld wordt als omtrent 55 jaar oud.11' Deze Pieter Cornelisz Pauw was getrouwd met Ursula Jans, blijkens het testament dat zij lieten opmaken op 1 april 162012': 'Saterdagh den Eersten Aprilis 1620 den clock vyer uur des middags gecompareert zijn d'Eersame Pieter Cornelisz Pauw Goudtsmith en d'Eerbare Ursula Jans, geechte luyden poorter ende poorteresse deser stadt mij notario en den getuygen vol bekent, den voorsn. Pieter Pauw gesont van lichaem en gaende en staende sijnde ende de voorsn. Ursula Jans dr. sieckelicken te bedde liggende In geval van zijn overlijden mag Ursula Jans linnen en kleding, ringen en andere goederen die zij ten huwelijk heeft aangebracht behouden en nog alle andere huisraad. Pieter Cornelisz Pauw laat haar ook nog een som gelds na van vijftig carolus guldens. Ursula laat linnen, kleding, ringen en huisraad na aan haar man, al hetgeen zij ten huwelijk heeft ingebracht. Aan haar broers Gerrit en Arent en zuster Trijntje Jans laat ze haar part van een huis op de Ossemarkt na en het resterende geld dat haar toebe hoort. Ursula Jans was eerder gehuwd geweest. Haar eerste man Pieter Cor nelisz Schrijver had haar goederen nagelaten, waarvan zij een deel nalaat aan haar twee broers en zuster. Er worden geen bijzondere bezittingen PIETER BIESBOER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 95