of legaten vermeld. Ursula Jans benoemt haar man en haar broer Arent Jansz tot executeurs. Het echtpaar blijkt niet in gemeenschap van goede ren getrouwd te zijn. De zoon van Pieter Cornelisz Pauw, Gerrit wordt helemaal niet ge noemd als mogelijke erfgenaam. Het is heel waarschijnlijk dat hij uit een eerder huwelijk van Pieter Pauw is geboren. Het huwelijksjaar van Pieter Cornelisz Pauw en Ursula Jans ligt dan na zijn geboorte en niet zoals Ci troen vermoedde rond 1600. De familie Pauw was hoogstwaarschijnlijk Rooms-katholiek. Gerrit Pietersz. Pauw sloot een schepenhuwelijk. Hij trouwde voor de schepenen op 24 juni 1635 met Lysbeth Jans.13' Behalve zijn begrafenis op 12 december 1648 in de Grote of St. Bavo kerk is voor zover bekend niets over zijn leven gedocumenteerd.14' De begrafenis van Lysbeth Jans in dezelfde kerk had waarschijnlijk al eerder plaats gevon den, mogelijk op 25 juli 1643 of 8 juni 1647.15' Tussen 1629 en 1645 werd Gerrit Pietersz Pauw als meester in het Haarlemse goud- en zilversmid gilde vermeld. In tegenstelling tot zijn vader die hoorde tot de twaalf voor het leven benoemde raden van het gilde, vervulde hij geen bestuursfunc ties in het gilde.16' In Haarlem was nog ene Pieter Pietersz Pauw actief als goud- en zil versmid. Hij wordt in een paar documenten vermeld. In 1621 wordt hij genoemd als oud 34 jaar, hetgeen betekent dat hij in 1586 of 1587 geboren moet zijn.17' Vanaf 1606 wordt hij als meester goudsmid genoemd in 'De Vergulde Ketting'. In 1609 verkocht hij namens zijn vrouw Guerte Gar- brants een huis aan het Spaarne.18' De vermelding van Citroen dat Pieter Pietersz in 1614 trouwde met Hendrikje Theunis blijkt niet correct. Deze Pieter Pietersz en Hendrikje Theunis waren beiden afkomstig uit Goch en waren waarschijnlijk doopsgezind.19' Vele doopsgezinden uit Goch wa ren naar Haarlem en andere plaatse in Holland uitgeweken uit angst voor de geloofsvervolging door de bisschop van Keulen. Pieter Pietersz Pauw kocht een jaar later in 1610 een huis in de Korte Bagijnestraat voor 2650 gulden.20' Evenals Pieter Cornelisz Pauw vervulde hij verschillende malen functies in het gilde.21' Zijn overlijdensdatum is niet bekend, evenmin als die van zijn vrouw. Het is niet duidelijk of er familie verwantschap bestaat tussen Pieter Pietersz Pauw en Pieter Cornelisz Pauw, maar dit is heel goed mogelijk. In Haarlem zijn vele zilversmeden verwant aan elkaar. Van Pieter Pietersz en Pieter Cornelisz Pauw is geen werk geïdentificeerd, van Gerrit Pietersz Pauw wel, zij het maar beperkt in aantal. HAERLEM JAARBOEK 2014

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 96