Een onbekend Haarlems stadsgezicht uit de Gouden Eeuw Kort geleden stuitte ik bij toeval op een schilderij van Haarlem uit de ze ventiende eeuw. Het zwaar overschilderde schilderij werd in Duitsland aangeboden als een 'Hollandisch Hafenlandschaft'. Ik herkende echter onmiddellijk het profiel van Haarlem vanaf het Noorder Spaarne. Na tuurlijk moest dit schilderij terug naar Haarlem en zo goed mogelijk in de oorspronkelijke staat terug gebracht worden. Ik heb het schilderij pro fessioneel laten restaureren door Richard Hartskeerl en Lousco Grasman van Restauratieatelier Haarlem. Lijstenmaker Frans de Roo knapte de lijst op en heeft het schilderij er weer in gehangen. Het schilderij is niet ge dateerd en heeft een onduidelijke signatuur. Uit de restauratie is wel vast komen te staan dat het in de zeventiende eeuw vervaardigd moet zijn. Het schilderij roept allerlei vragen op. Allereerst natuurlijk wat er pre cies te zien valt en hoe de schilder te werk is gegaan om zijn bedoelingen te realiseren. Vervolgens lijkt de nadruk van het schilderij te liggen op het Harmenjansveld en de achter de muur gelegen Scheepmakersdijk: wat zou daar de betekenis van kunnen zijn? Dat oostelijke gedeelte van Haarlem is in de schilderkunst, grafiek en literatuur maar zeer beperkt aan bod gekomen.1' Dat deel van Haarlem werd eerder geassocieerd met scheepsbouw, industrie en armoede, bepaald geen onderwerpen van schilderkunst in de Gouden Eeuw. Tot welke categorie behoort dit schil derij eigenlijk en wat is de betekenis van de vele zichtbare zeilschepen op dit schilderij? En niet in de laatste plaats tenslotte: in welk tijdvak is dit schilderij te dateren en wie zou de schilder kunnen zijn? Dat zijn enkele vragen die in dit artikel aan bod komen. Topografie en datering van het stadsgezicht Het gezichtspunt van de kunstenaar is het Noorder Spaarne, ongeveer ter hoogte van de huidige houthandel Bremer aan de Friese Varkensmarkt, 97 JOHAN DEN HARTOG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2014 | | pagina 99